Toprak solucanı (Eisenia fetida) ile beslemenin kerevit (Cherax quadricarinatus) ve lepistes (Poecilia reticulata) anaçlarının bazı üreme parametreleri üzerine etkisi
The effect of feeding earthworm (Eisenia fetida) on some reproductive parameters of crayfish (Cherax quadricarinatus) and guppy (Poecilia reticulata) broodstock
  1. Tez No: 844716
  2. Yazar: MEHMET BEDRETTİN DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT DİKEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada doğal ve balık yağı ile zenginleştirilmiş toprak solucanı (Eisenia fetida)'nın kerevit (Cherax quadricarinatus) ve lepistes (Poecilia reticulata) anaçlarının beslenmesinde kullanılabilirliğinin araştırılması hedeflenmiştir. Denemede toprak solucanının doğal (CS) ve balık yağı ile zenginleştirilmiş (ZCS) versiyonlarının dondurulmuş formları (DS, ZDS) ile birlikte pelet yem (KY) Cherax quadricarinatus anaçlarının beslenmesinde kullanılmış ve kerevit anaçlarının üremesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Denemede, yine aynı toprak solucanı gruplarının Poecilia reticulata anaçlarının üremesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırma kapsamında solucanların zenginleştirilmesi işlemi özellikle DHA oranlarında meydana gelen cidddi artışlarla (36 kat) beraber dondurma işleminin de SFA oranlarının artışına sebep olduğu belirlenmiştir. Ⅰ. Denemede 16 haftalık deneme süresince yumurtlayan anaç sayısı; ZCS:24, KY:23, CS:22, ZDS:19 ve DS:16 olarak gerçekleşmiştir. Burada zenginleştirilmiş solucan ile beslenen grupların daha iyi performans gösterdiği görülmektedir. İlk 6 hafta yapılan yumurta sayımlarına göre de en yüksek yumurta sayısı ZCS grubunda (5270 adet) belirlenmiştir. Kerevit yumurtalar üzerindeki biyokimyasal etkilerine gelindiğinde özellikle tekli doymamış yağ asitlerinin yumurtalarda diğer dokulara göre daha yüksek oranlarda birikim gösterdiği belirlenmiştir. Hacim ve ağırlık değerleri en yüksek yumurtalar ZDS (3.72±0.49 mm³-4.29±0.42 mg) grubundan elde edilmiştir. Ⅱ. Denemede 5 haftalık deneme süresince yavrulayan anaç sayısı; ZCS:31, CS:30, KY:20 ZDS:20, DS:13 olarak gerçekleşmiş ve en yüksek yavru sayısı CS (1655 adet) ve ZCS (1605) gruplarından elde edilmiştir. Lepisteslerde ZCS ve CS üreme üzerinde olumlu bir etkisi olduğu görülürlen ZDS ve DS beslenen gruplarda yavrulayan anaç sayısında ciddi düşüş belirlenmiştir. Beslemenin yavrular üzerindeki biyokimyasal etkilerine gelindiğinde SFA, DHA ve oleik asit birikim miktarlarının yüksek olduğu tespit edilmiştir. Denemede elde edilen yavruların boy ve ağırlık değerleri en yüksek ZCS grubunda (8.03±0.36 mm-6.07±0.86 mg) ölçülmüştür. Elde edilen verilere göre toprak solucanın canlı ve canlı zenginleştirilmiş olarak kullanımının kerevit ve lepistes anaçlarında üreme üzerinde olumlu etkiler gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the feasibility of natural earthworm (Eisenia fetida) enriched with fish oil in the feeding of crayfish (Cherax quadricarinatus) and guppy (Poecilia reticulata) broodstock. In the 1st experiment; frozen forms (DS, ZDS) of natural (CS) and fish oil enriched (ZCS) versions of earthworms and pellet feed (KY) were used to feed Cherax quadricarinatus broodstock and their effects on the reproduction of crayfish broodstock were investigated. In the 2st experiment; the effects of the same earthworm groups on the reproduction of Poecilia reticulata rootstocks were investigated. Within the scope of the research, it was determined that the enrichment of earthworms caused a significant increase (36-fold) in DHA ratios and freezing caused an increase in SFA ratios. The number of broodstock laying eggs during the 16-week experiment was ZCS:24, KY:23, CS:22, ZDS:19 and DS:16. Here, it is seen that the groups fed with enriched earthworms performed better. According to the egg counts in the first 6 weeks, the highest number of eggs was determined in the ZCS group (5270 eggs). As for the biochemical effects of crayfish on eggs, it was determined that monounsaturated fatty acids accumulated at higher rates in eggs than in other tissues. The highest volume and weight values were obtained from ZDS (3.72±0.49 mm³-4.29±0.42 mg) group. The number of broodstock that fledged during the 5-week experiment was ZCS:31, CS:30, KY:20, ZDS:20, DS:13 and the highest number of fry was obtained from CS (1655) and ZCS (1605) groups. It was observed that ZCS and CS had a positive effect on reproduction in guppies, while there was a significant decrease in the number of broodstock fledged in ZDS and DS fed groups. As for the biochemical effects of feeding on the offspring, it was determined that the amounts of SFA, DHA and oleic acid accumulation were high. The highest length and weight values of the offspring obtained in the experiment were measured in the ZCS group (8.03±0.36 mm-6.07±0.86 mg). According to the data obtained, it was determined that the use of earthworm as live and live enriched had positive effects on reproduction in crayfish and guppy broodstock.