Toraks bilgisayarlı tomografi tetkiklerinde izlenebilen arteriyal ve venöz varyasyonların değerlendirilmesi
The evaluation of arterial and venos variation that can be observed in thorax computed tomography examinations
  1. Tez No: 844717
  2. Yazar: MİNE IŞIK TANIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL NADİR GÜLEKON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Vasküler varyasyonlar, radyolojik görüntülemeler ile tesadüfen rastlanılan anomaliler olabileceği gibi yaşam boyu herhangi bir belirti vermeyebilir. Torakal vasküler anatomi ve anomalileri hakkında detaylı bilgiye sahip olunması ve bunların doğru bir şekilde tanımlanması, ilerde doğru cerrahi planlamalar yapılması ve olası komplikasyonları önlemek açısından önemlidir. Bu çalışma genel erişkin popülasyonda Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntüleriyle toraks vasküler yapıların normal, değişken ve anormal dallanma paternlerinin insidansını ve klinik önemini belirlemek için yapılmıştır. Çalışmaya 18 ve 95 yaş aralığında Toraks Bilgisayarlı Tomografi incelemesi yapılmış olan 716 erkek ve 794 kadın, toplam 1510 hasta dahil edildi. Çalışmamızda truncus brachiocephalicus ile arteria carotis communis sinistra'nın ortak kökten çıktığı Bovine arkı varyasyonuna 184 hastada (%12,19) rastlandı. İncelenen hastaların 57'sında (%3,77) arteria vertebralis sinistra'nın arcus aortae'dan direkt çıktığı görüldü. Arteria subclavia dextra'nın direkt arcus aortae'dan çıktığı 14 hastaya (0,93) rastlandı. Vena hemiazygos accessoria'nın vena brachiocephalica dextra'ya açıldığı 329 hasta (%21,79), vena thoracica dextra'nın vena cava superior'a açıldığı 29 hasta (%1,92) tespit edildi. Vena azygos anomalisi 18 hastada (%1,19) görüldü. İncelenen 1510 hasta içerisinden 1 kadın hastada çift vena cava superior'a, 2 kadın hastada ise situs inversus totalis'e rastlandı. Yaptığımız bu çalışmada literatürdeki diğer çalışmalardan farklı olarak toraks bölgesinde izlenebilen arteriyal ve venöz varyasyon ve anomalileri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Geniş bir hasta grubu üzerinde yaptığımız bu çalışmada bu sayede çok çeşitli varyasyonlara rastladık ve bunların toplumda görülme insidansı hakkında katkı sağlayacağını düşünmekteyiz. Sonuç olarak, bu çalışma toraks bölgesindeki arteriyal ve venöz varyasyon ve anomalileri anlama konusunda önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Vascular variations can be anomalies encountered incidentally through radiological imaging, and they may not present any symptoms throughout one's lifetime. This study was conducted to determine the incidence and clinical significance of normal, variable, and abnormal branching patterns of thoracic vascular structures in the general adult population using Computed Tomography(CT) images. A total of 1510 patients, comprising 716 males and 794 females, between the ages of 18 and 95, underwent thoracic computed tomography(CT) examination as part of this study. In our study, a Bovine arch variation, where the brachiocephalic trunk and the left common carotid artery arise from a common origin, was identified in 184 patients (12.19%). In 57 patients (3.77%) of the examined cases, the left vertebral artery was observed to directly originate from the aortic arch. Additionally, in 14 patients (0.93%), the right subclavian artery was found to arise directly from the aortic arch. In our study, it was observed that the accessory hemiazygos vein drained into the right brachiocephalic vein in 329 patients (21.79%), and the right thoracic vein opened into the superior vena cava in 29 patients (1.92%). Azygos vein anomaly was detected in 18 patients (1.19%) among the examined 1510 patients. Among 1510 patients analysed, double vena cava superior was found in 1 female patient and situs inversus totalis was found in 2 female patients. In this study, many different anomalies and variations were found. In conclusion, this study provides significant insights into the understanding of arterial and venous variations and anomalies in the thoracic region.