Anti-hcv pozitif hastalarda tedavi sonrası klinik , görüntüleme ve laboratuar verilerinin retrospektif incelenmesi
Retrospective review of post-treatment clinical, imaging and laboratory data in anti-hcv positive patients
  1. Tez No: 844731
  2. Yazar: AKİF ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Gastroenteroloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
GİRİŞ: Dünya çapında 71 milyondan fazla insanın HCV ile kronik olarak enfekte olduğu bilinmektedir. Hepatit C ilerleyen dönemde siroz , hepatoselüler kanser ve ekstra hepatik bulgular oluşturabilen bir virüstür .KVY elde edilen hastalarda bu tip etkilerin oluşması engellenebilmektedir. Bu çalışmada anti-HCV pozitif hastaların kontrolünde HCV RNA istenme sıklığını ve tedavi sonrası görüntüleme ve laboratuvar tetkiklerinin takibini araştırdık. YÖNTEM: Çalışmamız retrospektif tek merkezli bir çalışma olup Akdeniz Üniversite Hastanesi gastroenteroloji polikliniğine başvuran hastaların verileri elektronik ortamda taranarak yapılmıştır. Polikliniğimize başvuran anti-HCV pozitif gelen hastaların takibinde istenen parametreleri, kaçında HCV RNA istendiğini, HCV RNA yüksekliği saptandıktan sonra kaçının tedavi aldığını, kaç hastanın tedavi sonrası klinik laboratuvar ve görüntüleme olarak değişiklikler gösterdiğini kaç hastada KVY elde edildiğini araştırdık. BULGULAR: Çalışmamızda 150 hepatit C hastasına ilişkin özellikler araştırılmıştır. Çalışma grubunun yaş ortalaması 57,44±17.22 olup grubun %50'sini kadınlar %50'sini erkekler oluşturmaktadır. Hastaların genotip sıklığına bakıldığında en fazla olmak üzere %52,00'ının 1B ve %35,33'ünün 1A olduğu bulunmuştur. KVY bakılan hastalarda %95,45'inde kronik viral yanıt sağlanmıştır, Tedavi rejimlerinde ALT değerlerinin 0. Gün ve 3. Aya göre zamanla değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: It is known that more than 71 million people worldwide are chronically infected with HCV. Hepatitis C is a virus that can lead to cirrhosis, hepatocellular carcinoma, and extrahepatic manifestations in advanced stages. These effects can be prevented in patients receiving appropriate treatment. This study investigated the frequency of HCV RNA testing during follow-up of patients with anti-HCV antibodies, as well as monitoring imaging and laboratory examinations after treatment. Methods: This retrospective single-center study scanned electronic records of patients who visited the gastroenterology clinic of Akdeniz University Hospital. The study explored the parameters requested during follow-up of patients with positive anti-HCV antibodies, including how many were tested for HCV RNA, how many received treatment after detecting elevated HCV RNA levels, and how many showed changes in clinical, laboratory, and imaging findings after treatment. Results: The study examined the characteristics of 150 hepatitis C patients. The average age of the study group was 57.44±17.22 years, with 50% being female and 50% male. The most common genotypes were 1B (52.00%) and 1A (35.33%). In patients tested with Kvy, chronic viral response was achieved in 95.45% of cases.