Bir işletmenin iklimlendirme projesi
The Airconditioning project of a work shop
  1. Tez No: 84474
  2. Yazar: ÖZLEM ÇORAPÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Atmosfer kütlesinin yaklaşık %23' ünü Oksijen, %76' sını Azot ve geri kalan kısmını ise çeşitli gazlar ile su buharı oluşturur. Atmosfer içindeki su buharından nem olarak bahsetmekteyiz. Su buharının atmosfer içindeki oranı çok az (genellikle %2'den az) olmasına rağmen, canlılar ve cisim yüzeylerindeki yoğunlaşma hızı üzerindeki etkisinin kontrol altına alınması insanların konforu ve bazı kimyasal tepkimeler üzerindeki etkisi nedeniyle önemlidir. Bu çalışmada, bobinaj sarım atölyesinde aranan şartlardan iklimlendirilmiş ortamın sağlanması için yaz ve kış çalışma koşullarında atölye incelenmiş; ısı kayıpları, ısı kazançları, soğutma-ısıtma grupları ve hava kanal kayıpları hesaplanarak cihaz alımı için gerekli olan kriterler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
vu SUMMARY The mass of atmosphere consists of approximately 23 % Oxygen, 76 % Nitrogen and different gases with vapor remainder. Water vapor in atmosphere is account as moisture. Although ratio of water vapor in atmosphere is much less (approximately 2 %) having been kept control of affect concentrating on surface or skin of object and alive is important by reason affect on chemical reactions and comfort of human. In this study, the workshop have been researched for providing air conditioned environment in summer and winter situations which has called for winding workshop and characteristics have been offered for buying equipment by having been estimated of heat losses, heat gains, heating - cooling groups, air duct losses.