Bir araç kiralama firmasının araç seçimi problemi için hibrit bulanık BWM-CoCoSo yöntemi uygulaması
Hybrid fuzzy BWM-CoCoSo method application for the vehicle selection problem of a car rental company
  1. Tez No: 844762
  2. Yazar: DİLARA ZEYNEP YÜZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER YUMURTACI AYDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemlerinden bulanık En İyi En Kötü (BWM) kullanılarak bir araç kiralama firmasının araç seçimi problemine uygulama yapmayı amaçlamaktadır. Araç seçimi, küçük ölçekli bir işletmenin başarılı bir şekilde operasyonlarını sürdürebilmesi için kritik bir karardır. Çalışmanın ilk aşamasında, bulanık BWM yöntemi kullanılarak kriter ağırlıkları hesaplanmıştır. Ardından, her alternatif için elde edilen ağırlıklar bulanık CoCoSo yöntemi kullanılarak alternatif araçların sıralanmasında kullanılmıştır. Birçok farklı alanda karar problemleri genellikle birden fazla kriter içermektedir ve çözüm için en uygun alternatifin seçilmesi hedeflenmektedir. ÇKKV çatısı altında geliştirilen yeni yöntemler, bu tür karmaşık problemlerin çözümüne katkı sağlamaktadır. Araç kiralama sektörü, benzer karar problemlerini içererek müşteri taleplerindeki çeşitlilik, araç türleri, kiralama süreçleri gibi faktörlerle başa çıkmaktadır. Bu bağlamda, çalışmada bir araç kiralama firmasının araç seçimi problemi için hibrit bulanık BWM-CoCoSo yöntemi uygulanmıştır. Bu yöntemin dilsel ifadeleri güçlü bir şekilde anlamlandırabilmesi, karar verme sürecinde önemli bir avantaj sunmaktadır. Uygulama sonuçları, araç kiralama firmasının uzun vadeli müşteri taleplerini karşılayabilecek ekonomik düzeyde bir araç seçimi yapmasına rehberlik etmektedir. Bu çalışma, küçük ölçekli araç kiralama firmalarının karar verme süreçlerini iyileştirmek ve rekabet avantajı elde etmek için bulanık mantık temelli yöntemlerin etkili bir şekilde kullanılmasına yönelik önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to apply the fuzzy Best Worst Method (BWM), a Multiple Criteria Decision Making (MCDM) technique, to the vehicle selection problem of a car rental company. Vehicle selection is a critical decision for the successful operation of a small-scale business. In the first stage of the study, the significant criteria for vehicle selection were prioritized using the fuzzy BWM method. Subsequently, the fuzzy weights obtained for each criterion for each vehicle alternative were used in the ranking process through the fuzzy CoCoSo method. Simultaneously, decision problems in various fields often involve multiple criteria, and the goal is to select the most suitable alternative for a solution. Newly developed methods under the umbrella of MCDM contribute to resolving such complex problems. The car rental industry, facing similar decision problems due to factors like customer demands, vehicle types, and rental processes, copes with the diversity in this context. In this context, this study applies the hybrid fuzzy BWM-CoCoSo method to the vehicle selection problem of a car rental company. The method's ability to interpret linguistic expressions provides a significant advantage in the decision-making process. The results of the application guide the car rental company in making an economically viable vehicle selection that aligns with long-term customer demands. This study contributes significantly to the improvement of decision-making processes for small-scale car rental companies and the effective utilization of fuzzy logic-based methods to gain a competitive advantage.