Tinkal cevherinin zenginleştirilmesi ve borlu suların arıtılmasında tek kademeli çözme helezonu tasarımı
The Use of single stage helical transporter in processing of boron ores and refining of boron containng water
  1. Tez No: 84479
  2. Yazar: NEZAHAT EDİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ülkemiz için son derece önem taşıyan ve endüstrinin bir çok alanında vazgeçilemez konumu olan; bor cevherlerimiz ve üretim prosesleri sonucu ortaya çıkan atıklarının, yeni bir yöntem ile (tek-kademeli çözme helezonu) zenginleştirilmesi araştırılmıştır. Bor cevherlerinin zenginleştirilmesinde kullanılmak üzere, Kırka Boraks İşletmesinde de deneme üretimleri yapılan“çözme oluğu”nun geliştirilmesine çalışılmış, imal edilen“tek-kademeli çözme helezonu'nun”optimum çalışma şartları deneylerle belirlenmiştir. Cevherle yapılan deneylerde 70°C çözme sıcaklığında, %88.66 B2O3 çözünürlüğü elde edilmiştir. Aynı çözme helezonunun, gölet suyunda bulunan B2O3'ün kazanılması için de kullanılabileceği deneylerle ispatlanmıştır. Bu deney grubunda, gölet suyundaki B203'ün kazanılması için, helezonun katı besleme kısmına çeşitli doğal malzemeler, adsorbent olarak ilave edilmiş ve olumlu sonuçlar alınmıştır. En yüksek bor tutma oranım (% 18.60) kömür curufu göstermiştir. Deneylerde, helezonun alt akımından alınan çözeltideki killerin çökmelerim hızlandırmak için ise petrol rafineri atığının flokülant olarak kullanılıp kullanılamayacağı araştırılmıştır. Bu atığın özellikle yüksek sıcaklık ve kil oranlarında, karşılaştırıldığı ticari flokülanta göre daha etkin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, boron ores and their wastes from mining and processing operations which have invaluable importance for Turkey and many industry were attempted to process with a new technique,“single-stage helical transporter”. In order to use in processing of boron ores, the helical transporter, a type of which is being experimentally used in Kırka Borax Plant, were re-developed and manufactured. The optimum operational conditions of the“single-stage helical transporter”were then experimentally determined. B2O3 recovery of %88.66 was obtained at 70°C from the experiments with boron ores. It was found out in this research that the same transporter could successfully be used to recover B2O3 in the wastewater ponds. In this group of experiments, several natural adsorbents were used in order to recover B2O3 from the wastewater. The highest recovery rate was obtained (%18.60) by coal slugs. Some petroleum refinery wastes were also tested for their flocculation ability to suppress fine clay particles in the final concentration of the helical transporter. These wastes have shown better flocculation ability especially at higher temperature and clay rates compared to the commercial one used.