Beneficiation of tincal ore by decripitation method
Tinkal cevherinin dekripitasyon yoluyla zenginleştirilmesi
  1. Tez No: 45640
  2. Yazar: HAKAN KAMİL ARMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEVLÜT KEMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Dünya bor rezervlerine baktığımızda, Türkiye % 61 gibi büyük bir rezervle, dünyanın en zengin ve en kaliteli bor yataklarına sahiptir. Bor tüketimi dünyada günden güne artmaktadır. Önemli bir ihraç maddesi olan bor mineral ve bileşiklerinin ülkemiz açısından önemi çok büyüktür. Çalışmanın ilk bölümünde, bor mineral ve bileşikleri ile Türkiye ve Dünyadaki bor rezervleri hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Patlatma yoluyla zenginleştirme yöntemi endüstriyel düzeyde, dünyada henüz uygulanmamaktadır. Bor minerallerinin sıcaklık karşısında davranışları ve kristal suyunu kaybetme durumu çeşitli araştırmacılar tarafindan incelenmekle beraber, patlama yoluyla bor minerali zenginleştirilmesi, bir kaç sene önce Prof. Dr. Yavuz AYTEKİN tarafindan araştırılmaya başlanmıştır. Bu araştırmalar olumlu sonuçlar vermiştir. Bu yüksek lisans tezi de, başlatılan bu araştırmanın bir uzantısı şeklindedir. Çalışmalar için Eskişehir - Kırka Boraks İşletmesi ince cevher stoğundan numune alınmıştır. Patlama işlemleri özel dizayn edilen döner finnda yapılmıştır. Alınan numune çeşitli tane fonksiyonlarına ayrılmıştır ve en uygun tane fonksiyonu ile en uygun patlama sıcaklığını bulmak için deneyler yapılmıştir. Yapılan bu deneyler sonucunda en iyi tane boyutunun 12,5 - 0,00 mm, en iyi sıcaklğın 250 - 380°C olduğu tesbit edilmiştir. Optimum patlatma koşullan tesbit edildikten sonra, patlamış üründeki bor mineralleri ile topaklanmış kil minerallerini ayırmak amacıyla, havalı ayırıcıda deneyler yapılmıştır. Havalı ayırı cı dan çıkan ürünün konsantre tenörü %42 B2O3, artık tenörü % 13,58 B203 ve verimi ise % 87,62 dir. Fakat havalı ayırıcıdan istenilen gibi olumlu sonuçlar elde edilememiştir. Daha sonra patlama yöntemi ile elde edilen ürünün niteliği, içindeki kristal suyu ve gang minerali miktannı tesbit etmek için seri deneyler yapılmıştır. Patlamadan hemen sonra yapılan deneylerde, konsantre tinkalde hiç su bulunmadığı, fakat bünyesinde %13 - 17 arasında suda çözünmeyen gang minerali olduğu tesbit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar daha detaylı olarak tablo ve grafiklerde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY When we examine the world boron reserves we see that Turkey has 61 % of the world boron reserves. Also Turkey is the owner of the world's richest and most quality boron reserves. The consumption of boron reserves is increasing day by day. Because boron minerals and compound are important export goods they have a greate importance for our economy. In the first part of the research, short knowledges about boron minerals and compounds also the reserves in Turkey and World are given. The benefication method by popping isn't used yet at industriel level in World. The behaviours of boron minerals against heat and the condition of losing crystal water although examined by different researchers, the benefication of boron minerals by popping is started to examine by Prof. Dr. Yavuz AYTEKİN a couple of years before. These researchs gave good results. This master thesis is the continuation of this started research. Samples are taken from Eskişehir - Kırka Borax Works fine ore stock. The popping operations are made in special designed revolving furnace. The taken sample is seperated into different fractions and experiments are made to find most suitable particle fraction and popping temperature. As a result of these experiments it is determined that the optimum particle size is 12,5 - 0,00 mm and the optimum temperature is 250 -380°. After the optimum popping conditions are determined, experiments are made in air separator as an aim of separating clay minerals which is lumber with boron minerals in poped product. The product's; which is taken from the air separator; concantrate grade is 42 % B203, the tailing grade is 13,58 %B203 and recovery is 87,62%. But the demand results cannot be obtained. Then for determining the quality of product, the crystal water in it and quantity of gang mineral; which is obtained by popping method, series experiments are made. In the experiments which are made immediately after popping it is seen that there isn't any crystal water in concantrate tincal but it consists 13-17% water insoluble gang mineral in its. structure. The obtained results are given in tables and figures detailed.