Etibank Kırka Boraks İşletmesi atıklarının emaye üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması
- Tez No: 78649
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADETTİN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Etibank Kırka Boraks İşletmesinde tinkal cevherinin zenginleştirilmesi işlemi esnasında konsantratörlerden çıkan atık çamur kanallar aracılığıyla fabrika sahasında oluşturulan suni göletlere gönderilmektedir. Bu göletler borca zengin karışım içerirler ve göletlerin dibi bu karışımla doludur. İşletmenin kurulduğu yıldan bu yana açığa çıkan atıklar bu göletlere akıtıldığı için oldukça büyük miktarda atık rezervi mevcuttur. Bu çalışmada amaç, bu atığın emaye üretiminde kullanılan flitlerde kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Bunun için, konsantratör atık çıkış kanallarından bidonlarla numuneler alınmış ve katı içeriği ayrıştırılmıştır. Katı haldeki atık maddenin kimyasal analizi ve kalitatif mineralojik analizi yapılmıştır. Kimyasal analiz verilerinden ve x-ray örneklerinden atığın boraksça zengin olduğu ve ayrıca dolomit içerdiği tesbit edilmiştir. Katı hale getirilen bu atığın kimyasal analiz verilerinden faydalanılarak fritleştirilmiş bir emaye bileşim hazırlanıp çelik saça uygulandığında, saydam homojen bir emaye tabakası elde edilmiştir. Vİİ
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Etibank Kırka Boraks Installation, during the richment process of tincal mineral, dirty mud is the wast product of the concentrator unit. This wast is transfered to artificial lakes through cannles within the factory. The bottoms of these lakes contains a boraks rich mixture. This mixtures are accumulated at the bottom of these lakes since the establishment of this factory. Therefore a large amount of this reserve is accumulated in these lakes. The aim of the present work was to investigate the applicability of the wast in the frits which are used in the enamel productions. The experimental work started by taking samples from the exit of the concentrator using test tubes and then the solid content was seperated from the solution. Chemical and the qualitative analysis were carried out. The results of the chemical analysis and the X-ray samples showed that the wast contains a large amount of Boraks and other dolomites. The chemical analysis data of the solid state wast were used to prepare enamel which was then applied to the steel plate. Finally a homogenous and transparent layer of enamel was succufully produced. via