Diş hekimliğinde sosyal medya paylaşımlarının dental özgüven ve estetik memnuniyet ile benlik saygısı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the social media posts effect on dental self-confidence, aesthetic satisfaction and self-esteem in dentistry
  1. Tez No: 844825
  2. Yazar: GİZEM ÖZPALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN AKGÜL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Bu tez çalışması; yetişkinlerin, sosyal medyada karşılaştıkları dental resimler veya reklamların etkisi ile kendi diş estetiği memnuniyetlerini, dental özgüvenlerini ve buna bağlı olarak benlik saygılarını ölçmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: 19 ile 59 yaş aralığında sosyal medya kullanan 592 katılımcıya demografik, estetik diş hekimliği ve sosyal medya kullanımı, dental özgüven ve memnuniyetle ilgili sorulardan, benlik saygısını değerlendirmek üzere Rosenberg Benlik Saygısı Envanterinden (RSES) oluşan bir anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 yazılımı aracılığıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to measure the dental aesthetic satisfaction, dental self-confidence and self-esteem of adults as a result of encountering various dental topics, pictures or advertisements on social media Method: A survey about demographics, aesthetic dentistry and social media use, dental self-confidence and satisfaction, and the Rosenberg Self-Esteem Inventory (RSES) was administered to 592 participants between the ages of 19 and 59 who use social media. The obtained data were evaluated through SPSS 22.0 software.