Framing, emotions, salience: The future of Aİ as seen by redditors
Çerçeveleme, duygular, önemlilik: Redditorlar tarafından görülen yapay zeka (YZ)'nın geleceği
  1. Tez No: 844846
  2. Yazar: AYŞE ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEVİN CROWSTON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Psikoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Syracuse University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği ve Enformatik Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapay Zeka ve Veri Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Günümüzün ileri teknolojik gelişmeleriyle birlikte, çeşitli Yapay Zeka (YZ) uygulamalarının kullanımı artmaya devam ediyor. Bu doktora tezi, YZ'nın geleceğinin sosyal medya kullanıcıları tarafından nasıl algılandığını ve bu algıların kullanıcıların duygularını, tutumlarını ve çerçevelerin onemliliginden kaynaklanan katılım düzeyini nasıl şekillendirdiğini teknolojik çerçeve bakıs açısıyla ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu şekillendirme süreci bir tür sosyal etki olarak kabul edilir. Teknolojik çerçeve kavramı kısaca insanların teknoloji hakkında sahip oldukları yorumlar, varsayımlar, beklentiler ve bilgiler olarak tanımlanmaktadır. Önceki araştırmalar, çerçevelerin duyguları ve tutumları etkilediğini ve duygular ve tutumların da insanların katılım düzeyini etkilediğini öne sürüyor. Halkın yapay zekaya karşı tutumunu ve ilgili inanç ve görüşlerini anlamak için birçok anket ve görüşme yapılmış olsa da, bu çabaların çoğu bir teoriye dayanmıyordu ve yapay zekaya yönelik çerçeveler ve duygular arasındaki bağlantıları gözden kaçırıyordu. Cerceveleme ve duygusal zeka teorisini temel alan bu calisma, birçok kullanıcının en son fikirlerini özgürce paylaştığı sosyal medya konuşmalarındaki teknolojik frameleri araştırıyor. Farklı alt yapilari, kişisel deneyimleri ve kişilikleri olan, cesitli coğrafi konumlardan gelen, farklı zihniyetlere sahip milyonlarca kullanıcısiyla halkın farklı kesimlerini bir araya getiren bir sosyal medya platformu olan Reddit konusmalari bu calismanin odak noktasidir. Daha spesifik olarak, 2012 ile 2022 yılları arasında 671 Reddit kullanıcısı tarafından oluşturulan yapay zekanin gelecegi ile ilgili 998 Reddit postlarinin basliklari ve bunlara karşılık gelen 16.611 yorumdan oluşan bir corpus, bir BERTopic modeli ve biri tutum diğeri duygu analizi için olan iki BERT metin sınıflandırma modeli kullanılarak analiz edildi, sonuclar insan muhakemesi ile desteklendi. Son olarak, önerdiğimiz araştırma modelini test etmek için teknolojik frameler, duygular, tutumlar ve yorum sayısı arasındaki ilişkiler incelendi. Bulgular, yapay zekanın gücü ve yapay zeka kullanımından kaynaklanan olasi etik sorunlar (ör. yasaların olmaması ve mahremiyet, önyargı, ayrımcılık sorunları) hakkında farklı gorusler oldugunu gösterdi. Bununla birlikte, yapay zekanin geleceğine yönelik genel tutum biraz pozitifti ve en yaygın duygu meraktı. Ayrıca bulgular, önerdiğimiz araştırma modelini doğruladı. Daha spesifik olarak, örneğin, faydalar framenin merak ve olumlu tutum ile pozitif ilişkili olduğunu bulduk. Bu orijinal çalışma literature birkaç önemli katkı sağlamaktadir. Pratik bir katkı olarak, bu analizin bulguları, YZ'nın yararları ve riskleri gibi algılanan gelecekteki etkilerine ilişkin mevcut kamuoyu merkezli araştırmaları zenginleştirebilir. Ayrıca, teknoloji bağlamında sosyal etkiyi tetikleyen unsurların araştırılması, toplumun iyiliği için teknolojilerin konuşlandırılmasını ve geliştirilmesini hızlandırmak için toplumda farkındalık oluşturmak için yararlı olabilir. Bu çalışma aynı zamanda tedbirlerle ilgili çıkarımları da sunmaktadır. Akademi, endüstri ve hükümet toplulukları, yapay zekanın geleceği hakkında yanlış kanıların yaygın olduğu alanlarda tedbir düzenlemelerini desteklemek için işbirliği yapabilir. Teorik ve metodolojik çıkarımlar olarak, teorik bir model ve sonraki araştırmalar için bilgisayar destekli metin analizinden yararlanmanin etkili bir yontem oldugunu öneriyoruz. Son olarak bu çalışma, bizi sosyal varlıklar yapan çeşitli unsurlar olan çerçeveler, duygular ve tutumlara odaklanan bir teknoloji ortamında insan iletişimini anlamamıza yardımcı olur ve bu sosyal unsurları sosyal medya metin verilerinde ayırt edebilen ve böylece bilisim sistemleri, bilgisayar bilimi ve deneysel sosyal araştırma alanlarını birbirine bağlayan bir köprü oluşturur.
Özet (Çeviri)
With today's advanced technological improvements, the usage of various Artificial intelligence (AI) applications is still growing. This dissertation seeks to uncover how the future of AI is perceived by the social media users through the lens of technological frames and how these perceptions shape users' emotions, attitudes, and the level of engagement stemming from salience of the frames. This shaping process is considered a type of social influence. The concept of technological frame is defined briefly as the interpretations, assumptions, expectations, and knowledge that people have about technology. Prior research suggests frames affect emotions and attitudes, and emotions and attitudes in turn affect peoples' level of engagement. Even though many questionnaires and interviews have been conducted to understand the public's attitudes towards AI and their relevant beliefs and views, many of these endeavors were not grounded on a theory and overlooked the connections between frames and emotions towards AI. On the grounds of framing theory and affective intelligence theory, this work investigates technological frames expressed in social media conversations where many users freely share their most recent ideas. The specific focus is Reddit, a huge social media platform that attracts millions of users with diverse mentalities shaped by different backgrounds, prior beliefs, personal experiences and personalities, from various geographical locations, thereby bringing different segments of the public together. More specifically, a corpus consisting of 998 unique future of AI-related post titles and their corresponding 16,611 comments created between 2012 and 2022 by 671 unique Redditors (Reddit users) was analyzed by using computer-aided textual analysis comprising a BERTopic model, and two BERT text classification models, one for emotion and the other for sentiment analysis, supported by human judgment. Finally, relationships among technological frames, emotions, attitudes, and the number of comments were examined to test a research model. The findings showed different interpretations about the power of AI and concerns such as possible justice and ethical problems stemming from AI usage (e.g., lack of laws, and privacy, bias, discrimination issues). However, the general attitude towards the future of AI was slightly positive and the most common feeling was curiosity. Moreover, the findings confirmed the research model we proposed and showed that technological frames affect social influence. More specifically, for example, we found that Benefits frame is positively related to curiosity and positive attitude. This original work makes several main contributions. As a practical contribution, the findings of this analysis can enrich current public voice-centric explorations of perceived future impacts of AI such as its benefits and risks. Also, the exploration of drivers of social influence in the context of technology may be useful for building awareness in society to accelerate the deployment and development of technologies for good of society. This study also provides policy implications. Academia, industry and government communities can collaborate to support policy arrangements in the areas where misconceptions about the future of AI are widespread. As theoretical and methodological implications, we propose a theoretical model and harness computer-aided textual analysis, which is applicable to further research. Lastly, this work helps us understand human communication in a technology setting focusing on frames, emotions and attitudes which are several elements that make us social creatures and develops computational language technologies that can discern these social elements in social media text data, thus constituting a bridge that connects fields of information systems, computational science and empirical social research.