Essays on the effect of emotions on the political decision and judgment
Duyguların siyasal karar ve yargılara etkileri üzerine makaleler
  1. Tez No: 698617
  2. Yazar: FARUK AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE KEMAHLIOĞLU BAYER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez duyguların siyasal yargı ve davranışlar ile ilişkisine odaklanan üç çalışmanın bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Tezin genel teması insanların duygusal deneyimindeki çoğulluk olarak çerçevelenebilir. Bu bağlamda tezin bölümleri, ya duyguların siyasal yargı ve davranışları etkilemede birbirleri ile olan etkileşimine, ya da çeşitli obje yada subjelere olan duyguların, siyasal yargı ve davranış üzerine olan muhtemel etkilerine odaklanmaktadır. İlk bölüm, çeşitli duygular arasındaki etkileşimlerin, insanların sahte haberlerle karşılaşma sıklığı algısı üzerindeki etkisini analiz etmektedir. Bu bölümde bir anket çalışması vasıtası ile vaka olarak ele alınan olay, 2019 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi, ele alınan duygular ise Yüksek Seçim Kurulu'nun seçimlerin yenilenmesi kararı dolayısıyla hissedilen kaygı, öfke ve umuttur. Tezin ikinci bölümde ise birden fazla duygunun ortaya çıkarılmaya çalışılmasının, yapılan çerçevelemenin kredibilitesi üstüne etkisi deneysel yöntem ile incelenmektedir. Bu amaçla, Türkiye'deki Suriyeli mültecilere karşı öfke ve merhameti bir çerçeve (frame) ile aynı anda ortaya çıkarmaya çalışmanın, bu çerçevenin kredibilitesi üstüne etkisi araştırılmaktadır. Son olarak, üçüncü bölüm seçmenlerin sistemdeki siyasal partilere karşı hissettikleri duyguların, stratejik oy verme ihtimalleri üzerine etkisini Birleşik Krallık özelinden incelemektedir. Bu üç bölümde yapılan analizlerin ortaya koyduğu çeşitli sonuçlar, insanların duygusal deneyimindeki çoğulluğa ve bu çoğulluğun insanların siyasal yargı ve davranışları üzerine etkilerine dair önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a combination of three studies on the relationship between emotions and political judgment and behavior. The overarching theme of the dissertation is the plurality in the emotional experience. In this regard, each substantive chapter will contemplate either the interaction of emotions with each other or emotions towards different objects/subjects in shaping political decisions and judgment. For this purpose, the first chapter analyzes the impact of interactions between different emotions on people's perception on the frequency of facing fake news. The case of the chapter is the renewal of the İstanbul metropolitan municipality elections of Turkey in 2019. By using survey data, the scholarly attention is diverted to the arousal of anxiety, anger, and hope in response to the High Electoral Court of Turkey's decision to renew the elections. The second chapter offers an experimental study assessing the effect of eliciting multiple emotions on the credibility of a frame. This chapter focuses on the impact of eliciting anger and compassion simultaneously on the credibility of the frame by using the issue of Syrian refugees in Turkey. The last chapter scrutinizes in what ways people's emotions towards the parties alter their probability of strategic voting in the U.K's context The results from these chapters provide varieties of evidence for plurality in emotional experience and its effects on different political decisions and judgments.