Türkiye kıyılarında rüzgar verileri yardımıyla dalga analizi
Wave analysis on Türkiye shores by the aid of wind data
  1. Tez No: 84485
  2. Yazar: EBRU GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. UFUK TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
M ÖZET İnşaat Mühendisliği'nin en önemli alanlarından biri olan Kıyı ve Liman Mühendisliği 1950'li yıllardan itibaren tüm dünyada önem kazanmaya başlamıştır. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin ; Karadeniz, Marmara, Ege, Akdeniz ve Adalar'da toplam kıyı uzunluğu yaklaşık 8500km'dir. Bu nedenle Kıyı Mühendisliği'nin ülkemiz için de önemi büyüktür. Bu çalışmada Türkiye kıyılarına ait tekerrürlü dalga yükseklikleri rüzgar verileri kullanılarak hesaplanmışta-. Birinci bölümde Kıyı Mühendisliği'nin önemi hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde dalgalatın oluşumu, genel özellikleri ve sınıflandırılmaları ile ilgili açıklamalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde düzensiz dalgaların matematiksel ifadesi, dalga spektrumu, istatistiği ve dalga istatistiğinde kullanılan yöntemler açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise, rüzgar verilerinden yararlanılarak dalga yüksekliklerinin belirlenmesinde kullanılan yöntemler anlatılmıştır. Beşinci bölümde yapılan çalışmalar anlatılmıştır. Altıncı bölümde yapılan çalışmalar irdelenmiştir. Yedinci bölümde bu çalışmalardan elde edilen sonuçlar ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
vn SUMMARY Shore and Harbour Engineering which is the most significant part of civil engineering has become important since 1950 around the world. Türkiye, which is surrounded by seas in its three sides, have a shore lenght of 8500km.in the Black Sea, Marmara, Aegean Sea, tha Mediterranean Sea and Islands.There fore, the importance of Shore Engineering is great for Türkiye. In this, repeating wave amplitudes belonging to Turkish shores have calculated by using wind data. In the first chapter, general information is given about Shore Engineering. In the second chapter, explanations about the formation, general features and classification of waves are given. In the third chapter, mathematical expression, wave spectrum, wave statics and methods used in wave statistics of irregular waves are expained. In the fourth chapter, the methods used in detennining the wave amplitudes by using wind data are also discussed. In the fifth chapter, the studies made are described. In the sixth chapter, the studies made are investigated. In the last chapter, the results and suggestions obtained from these studies are given.