Çeşitli gıda maddelerinde ağır metallerin incelenmesi
Determination of heavy metalsin some food samples
  1. Tez No: 84486
  2. Yazar: ÇİĞDEM GÜRAY (ÇETİNKAYA)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEMİR ALİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışmada, insan beslenmesinde önemli bir yere sahip olan bazı gıda gruplarında alüminyum (Al), kurşun (Pb), balar (Cu), çinko (Zn), kadmiyum (Cd) ve kobalt (Co) düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ağır metallerin insan sağlığı açısından zararlı etkileri olduğu bilinmektedir. Bu zararlı etkiler her metal için belirli konsantrasyonlardan sonra ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle buğday, peynir, domates, bitkisel yağ ve kıyma örneklerinde öngörülen analizler gerçekleştirilmiştir. Ölçüm öncesi örneklerin hazırlaması analitiksel yöntemler kullanılarak, örneklerin ağır metal düzeylerinin belirlenmesi ise atomik absorbsiyon spektrofotometresi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ele alınan örneklerin metal konsantrasyonları ulusal kodeks değerleri ile karşılaştırılmıştır. Araştırmada elde edilen değerlerin izin verilen düzeylerde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, it is aimed to determine the levels of Aluminium (Al), Lead (Pb), Copper (Cu), Zinc (Zn), Cadmium (Cd) and Cobalt (Co) in same food groups that have an important place in human nutrition. It is known that heavy metals have dangeraus effects on humans health. These effects arises when the concentration of each metal is above the permissible levels. For this reason, samples of Turkish white cheese, tomato, minced meet, oil wheat are analyzed. Premeasurement sample preparation stage is carried out by using analytical methods, and using atomic absorption spectrometry during the determination of heavy metal levels for the samples. The concentration of each metal in samples is compared wiht the national codex limit volues. As a result of this comparison, it is found that the concentration of each metal in samples is belom the permissible levels.