Periferik nöropati tanılı hastalarda olası otonom sistem tutulumunun elektrokardiyografik ve 24 saat ritim holter parametreleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of possible autonomic system involvement in patients diagnosed with peripheral neuropathy using electrocardiographic and 24-hour rhythm holter parameters
  1. Tez No: 844862
  2. Yazar: GÖZDE NUR BEKTAŞ KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ŞAYLAN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş: Periferik nöropati; periferik sinirlerin aynı nedene ve fizyopatolojik süreçlere bağlı olarak yaygın şekilde hastalanması ile ortaya çıkan bir klinik tablodur. Periferal nöropati tanılı hastalarda bozulan kardiyak fonksiyonlar mevcut elektrokardiyografi (EKG) değişikliklerine neden olabilir. Çalışmamızın amacı periferik nöropati tanısı alan çocuk hastaların olası kardiyak etkilenmelerini EKG ve 24 saatlik ritim holter ile değerlendirmek ve bu verileri demografik özellikleri ile beraber incelemektir. Materyal ve Metot: Periferik nöropati tanısı ile takip edilmekte olan 8-26 yaşları arasında olan 40 hasta ve kontrol grubu olarak da daha önceden 24 saatlik EKG monitörizasyonu yapılmış ve normal olarak değerlendirilmiş 20 vaka çalışmaya alındı. Demografik veriler hasta dosyaları incelenerek kayıt altına alındı. Çalışmaya alınan vakalar iki gruba ayrıldı: Hasta grubu; Kontrol grubu. Hastalara 24 saatlik holter monitörizasyonu yapıldı ve veriler bilgisayara aktarılarak kalp hızı değişkenliği (HRV) testi uygulandı. İstatistiksel değerlendirmede; t, ki-kare, Kolmogorov-Smirnov, Mann-Whitney U testleri ve Pearson ve Spearman korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Peripheral neuropathy is a clinical condition characterized by the widespread involvement of peripheral nerves due to the same cause and pathophysiological processes. Impaired cardiac functions in patients diagnosed with peripheral neuropathy can lead to changes in the existing electrocardiographic (ECG) patterns. The aim of our study is to assess the potential cardiac impacts in pediatric patients diagnosed with peripheral neuropathy using ECG and 24-hour rhythm Holter, and to examine these data in conjunction with their demographic characteristics. Material and Method: A total of 40 patients aged between 8 and 26, who were under follow-up with a diagnosis of peripheral neuropathy, and a control group consisting of 20 cases who had previously undergone and been assessed as normal in 24-hour ECG monitoring, were included in the study. Demographic data were recorded by examining patient files. The cases included in the study were divided into two groups: the Patient group and the Control group. The patients underwent 24-hour Holter monitoring, and the data were transferred to a computer for heart rate variability (HRV) analysis. In statistical evaluation, t-tests, chi-square tests, Kolmogorov-Smirnov tests, Mann-Whitney U tests, and Pearson and Spearman correlation analyses were used.