Tiroid- paratiroid cerrahisi sonrası ağrı yönetimi, konfor ve memnuniyetin sağlanmasında sanal gerçeklik kullanımı
Use of virtual reality in providing pain management, comfort and satisfaction after thyroid-parathyroid surgery
  1. Tez No: 844873
  2. Yazar: BERNA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİDE YILDIZELİ TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Cerrahi girişim geçiren hastaların ameliyat sonrası süreçte bakım memnuniyetini artırmada, ağrı ve konfor yönetimine yönelik girişimler önemli yer tutmaktadır. Son yıllarda, ameliyat sonrası ağrı yönetiminde kullanılan sanal gerçeklik uygulamalarının cerrahi hastalarının hemşirelik bakımına yansıdığı görülmektedir. Bu deneysel araştırmanın amacı, tiroidektomi-paratiroidektomi uygulanan hastalarda sanal gerçeklik uygulamasının ağrı yönetimi, konfor ve bakım memnuniyeti üzerindeki etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntemler: Araştırma 06.02.2023-13.09.2023 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Genel Cerrahi Servisi'nde planlı olarak tiroid veya paratiroid cerrahisi uygulanan 35 deney ve 34 kontrol grubu olmak üzere toplam 69 hasta ile yürütüldü. Araştırma verileri“Veri Toplama Formu”,“Sayısal Değerlendirme Ölçeği”ve“Genel Konfor Ölçeği-Kısa Form”ile toplandı. Hastalar randomize olarak deney ve kontrol grubuna dahil edildi. Deney grubundaki hastalara ameliyat sonrası 1. gün 15 dakika süre ile doğa ve deniz görüntülerini içeren ve arka planında müzik çalan sanal gerçeklik videosu izletildi. Hastaların işlem öncesi değerlendirilen ağrı şiddetleri sanal gerçeklik uygulamasının bitiminde tekrar değerlendirildi. Kontrol grubunda ağrı değerlendirmesi 0. ve 15. dakikalarda yapıldı. Hastaların ağrı değerlendirmelerinin ardından hastaların konfor ve memnuniyet düzeyleri de değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Interventions for pain and comfort management have an important place in increasing the care satisfaction of patients undergoing surgical intervention in the postoperative period. In recent years, virtual reality applications used in postoperative pain management have been reflected in the nursing care of surgical patients. The aim of this experimental study was to examine the effect of virtual reality application on pain management, comfort and care satisfaction in patients undergoing thyroidectomy-parathyroidectomy. Material and Methods: The study was conducted between 06.02.2023-13.09.2023 with a total of 69 patients, 35 experimental and 34 control group, who underwent planned thyroid or parathyroid surgery in Trakya University Health Application and Research Centre General Surgery Clinic. Data were collected using the“Data Collection Form”,“Quantitative Assessment Scale”and“General Comfort Scale-Short Form”. Patients were randomly assigned to experimental and control groups. Patients in the experimental group were shown a virtual reality video containing nature and sea images with music playing in the background for 15 minutes on the 1st postoperative day. The pain intensity of the patients evaluated before the procedure was re-evaluated at the end of the virtual reality application. In the control group, pain assessment was performed at 0 and 15 minutes. After the pain evaluations of the patients, the comfort and satisfaction levels of the patients were also evaluated.