Sentetik ve bitkisel insektisitlerin balarısı (Apis mellifera) ekotiplerine etkisi
Effects of synthetic and plant-based insecticides on honey bee (Apis mellifera) ecotypes
- Tez No: 844874
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER SAVAŞ, PROF. DR. İSMAİL KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez projesinde Efe ve Çanakkale yerli arısına sentetik bir neonikotinoid insektisit olan imidacloprid ve bitkisel kökenli neem ekstraktı (azadirachtin) ile bir flavonoid olan kuersetinin verilerek sağkalıma ne denli etkisi olduğu araştırılmıştır. Çalışma 30±2 C ve %30-50 nemde laboratuvar ortamında art arda 2 deneme olacak şekilde yürütülmüştür. Arılar 0-70 saat aralığında kuersetin ile beslenen ve beslenmeyenler olarak iki gruba ayrılmıştır. 72-96 saatler arasında iki grubun şerbetlerine imidacloprid ve azadirachtinin tavsiye edilen dozu eklenmiş; 96-120 saat aralığında yalnızca şerbet verilmiştir. 0-70 saat aralığında, kuersetin uygulanan ve uygulanmayan grupların şerbet tüketimleri Efe arısında 345,9 µL/arı, 338,6 µL/arı, Çanakkale ekotipinde 427,3 µL/arı, 427,9 µL/arı olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this project, the effect of administration of imidacloprid, a synthetic neonicotinoid insecticide, and vegetable neem extract (azadirachtin) and quercetin, a flavonoid, on the survival of Efe and native Çanakkale bees was investigated. The study was carried out in a laboratory environment at 30±2 C and 30-50% humidity in two consecutive trials. Bees were divided into two groups: those fed with quercetin and those not fed between 0-70 hours. The recommended dose of imidacloprid and azadirachtin was added to the sugar syrups of both groups between 72-96 hours; only sugar syrup was given between 96-120 hours. Between 0-70 hours, syrup consumption of the groups with and without quercetin was 345.9 µL/bee, 338.6 µL/bee in Efe genotype, and 427.3 µL/bee and 427.9 µL/bee in Çanakkale ecotype.