Akdeniz endemiği Spinimuricea klavereni (Octocoralia, Paramuriceidae) türünün morfolojik ve genetik özelliklerinin etüdü
Study of the morphological and genetic features of the Mediterranean endemic Spinimuricea klavereni
- Tez No: 844882
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR EDA TOPÇU ERYALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Genetik, Biology, Marine Science, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz ve İçsu Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Spinimuricea klavereni, Akdeniz'e endemik bir gorgon türüdür ve genellikle sert zeminlerde veya yumuşak zeminlerde taşlara veya kabuklara bağlı olarak, 25-110 metre derinliklerde, nadiren 50 metrenin üzerinde bulunur. Uzaktan Kumandalı Araçların (ROV) kullanımına bağlı olarak S. klavereni kayıtlarında artış olmasına rağmen, bu türe Batı Akdeniz'de oldukça nadir rastlanır Kuzeydoğu Marmara Denizi'nde (Prens Adaları), S. klavereni yaygın olarak bulunan bir türdür ve birkaç koloniden oluşan öbekler halinde bulunur. Bu çalışmanın amaçları doğrultusunda (i) farklı popülasyonlar arasındaki morfolojik özellikler ve (ii) genetik bağlantısallık derecesi incelenmiş; (iii) iki farklı zemin (sert ve yumuşak) yapısında türün sabitlenme yapıları karşılaştırılmış; (iv) ve S. klavereni (Marmara ve Akdeniz örnekleri) ile Atlantik türdeşi S. atlantica arasındaki morfolojik ve genetik yakınlık değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Spinimuricea klavereni, a Mediterranean endemic gorgonian species typically found on hard substrates or attached to cobbles or shells on soft substrates, between 25-110 meters, rarely exceeding 50 meters. Despite an increase in recent records, especially with the use of Remotely Operated Vehicles (ROV), the species remains rare in the western Mediterranean. In the northeastern Sea of Marmara (Prince Islands), S. klavereni is considered common species, forming patches of few colonies. Within the framework of this thesis; (i) the taxonomic morphological traits between the populations and (ii) population connectivity levels (iii) the anchorage structure of the species on two different types of substrate (hard and soft bottom) were compared and (iv) the phylogenetic affinity between S. klavereni (Marmara and western Mediterranean ones) and the Atlantic congeneric Spinimuricea atlantica (Johnson, 1862) was evaluated.