Lokal ileri evre meme kanseri hastalarının prognostik evrelemeye göre değerlendirilmesi
The assessment of local advanced-stage breast cancer patients according to prognostic staging
- Tez No: 844881
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN FİDAN KORCUM ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmamızda lokal ileri evre meme kanserli hastaların, AJCC'nin son evreleme sistemine eklenen prognostik evrelemeye göre yeniden evrelendirilmesi ve yeni evreleme sisteminin sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca hastaların genel, hastalıksız ve uzak metastazsız sağkalım oranları incelenmiştir. Çalışmamızda Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda 2000-2019 yılları arasında radyoterapi uygulanmış 557 lokal ileri meme kanserli hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Sağkalım için Kaplan-Meier analizi kullanılmıştır. Anatomik ve prognostik evrelemenin sağkalım üzerine etkisini değerlendirmek için log-rank analizi kullanılmış ve p değerinin 0,05'ten küçük olması istatistiksel anlamlı kabul edilmiştir. Çalışmamızın izlem süresi median 83 aydır (değer aralığı 10-292 ay). Prognostik evrelemeye göre evrelendiğinde hastaların %30,3'ü aynı evrede, %9,5'i daha yüksek, %44,7'sinin ise daha düşük evrelerde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to re-stage patients with locally advanced breast cancer according to the prognostic staging added to the 8th edition of AJCC (American Joint Committee on Cancer) and to evaluate the results of the new staging system. In addition, overall, disease-free, and distant metastasis-free survival rates of the patients were analyzed. A retrospective evaluation was conducted on 557 patients with locally advanced breast cancer who received radiotherapy at Akdeniz University School of Medicine, Department of Radiation Oncology between 2000 and 2019. The survival analysis was conducted using the Kaplan-Meier method. A log-rank test was performed to analyze the correlation between the two staging systems, and a p-value less than 0.05 was considered statistically significant. The median follow-up period was 83 months (range 10-292 months). According to the prognostic staging, 30.3% of the patients were classified in the same stage, whereas 9.5% were in higher stages, and 44.7% were in lower stages.