Determining the quality of life patients with colorectal cancer in al-diwaniyah teaching hospital in iraq
Irak al-dıwanıyah eğitim hastanesindeki kolorektal kanserli hastaların yaşam kalitesinin belirlenmesi
  1. Tez No: 844898
  2. Yazar: AHMED KAREEM HADI HADI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDRET TEKİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kolon ve rektum kanseri, sindirim sisteminin alt ve son kısmı olan kalın bağırsağı tutmaktadır. Dünyada en yaygın görülen kanser hastalıklarından biridir ve daha çok 45 yaş üstü yetişkinlerde daha çok görülmektedir. Erkekleri kadınlara göre daha yüksek oranda etkiler. Kolorektal kanser, polip adı verilen büyümeleri oluşturan küçük hücre kümeleri şeklinde başlar. Başlangıçta kanserli değildirler ve kolon ve rektumun iç duvarında oluşurlar. Büyümeleri yavaştır, ancak zamanla çoğu kansere dönüşür. Genelde nedenleri genetik faktörün yanı sıra bağırsaklardaki iltihabi hastalıklar, diyet, diyabet, obezite, radyasyona maruz kalma vb. Dışkıda kan bulunmasının yanı sıra, dışkılama sırasında karnın tam olarak boşalmadığı hissi, uzun süreli karın ağrısı, iştah kaybı, anemi ve hiçbir neden olmaksızın hastanın kilosunun azalması en önemli belirtileridir. Kolorektal kanserli hastaların yaşam kalitesinin bilinmesi önemlidir. Yaşam kalitesi fiziksel, sosyal, psikolojik ve ekonomik olmak üzere birçok boyutu içermektedir. Bu çalışmada, kolorektal kanserli hastaların yaşam kalitesini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada kesitsel araştırma tasarımı kullanılmıştır. Örnekleme katılan hasta sayısı 225'tir. Veriler Temmuz 2022-Ekim 2022 tarih aralığında Irak'taki Al-Diwaniyah şehrinde bulunan bir Eğitim Hastanesinde toplandı. Veri toplama aracı olarak, Sosyodemografik Form, ve EORTC QLQ-C30 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde; Tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) ve niceliksel verilerin analizinde Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis Testi kullanıldı. Katılımcıların, %52.9'u 38-47 yaş aralığında, %63.1'i erkek, %87.1'i evli, %49.3'ü üniversite mezunu, %68'i memur,%66.7'sinin geliri giderine eşit, %74.7'sinin 1-5 arasında çocuğu var, %72.9'u şehirde yaşamaktadır. %59.6'sının ailesinde kanser yok, %41.3'ü kemoterapi almakta, %49.8'i 8 aydan beri kolorektal kanseri olduğunu belirtmiştir. EORTC QLQ-C30 alt boyut puan ortalamaları şu şekildedir; İşlevsel boyutu 34.7422±4.47665, Semptomlar boyutu 32.5111±3.59080, genel sağlık boyutu 6.7067 ±3.50805'dir.
Özet (Çeviri)
Colon and rectum cancer affects the large intestine, which is the lower and last part of the digestive system. It is one of the most common cancer diseases in the world and is more common in adults over the age of 45. It affects males at a higher rate than females. Colorectal cancer begins in the form of clusters of small cells that form growths called polyps. They are initially non-cancerous and form in the inner wall of the colon and rectum. Their growth is slow, but over time, most of them turn into malignant cancerous. Generally, the causes are genetic factor, inflammatory diseases in the intestines, diet, diabetes, obesity, exposure to radiation, etc. In addition to blood in the stool, the most important symptoms are the feeling that the abdomen is not fully emptied during defecation, long-term abdominal pain, loss of appetite, anemia and the patient's weight loss without any reason. It is important to know the quality of life of colorectal cancer patients. Quality of life includes many dimensions including physical, social, psychological and economic. This study aimed to determine the quality of life of colorectal cancer patients. A cross-sectional research design was used in the study. The number of patients participating in the sample was 225. Data were collected between July 2022 and October 2022 at a Teaching Hospital in Al-Diwaniyah, Iraq. Sociodemographic Form and EORTC QLQ-C30 Quality of Life Scale were used as data collection tools. Data were collected by face-to-face interview method. In the analysis of data; Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis Test were used to analyze descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation) and quantitative data. Of the participants, 52.9% were between the ages of 38-47, 63.1% were male, 87.1% were married, 49.3% were university graduates, 68% were civil servants, 66.7% have income equal to their expenses, 74.7% have 1- 5 children, 72.9% live in the city. 59.6% of them did not have cancer in their family, 41.3% were receiving chemotherapy, and 49.8% stated that they had colorectal cancer for 8 months. EORTC QLQ-C30 subscale score averages are as follows; Its functional dimension is 34.7422±4.47665, its symptoms dimension is 32.5111±3.59080, and its general health dimension is 6.7067±3.50805.