Babıali Halıcılar Çarşısı tarihi ve günümüzdeki durumu
History and current situation of Babıali Halıcılar Bazaar
- Tez No: 844909
- Danışmanlar: DOÇ. NAİME DİDEM ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Halı-Kilim Eski Kumaş Desenleri Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Adını üzerinde bulunduğu Bab-ı Ali Caddesi'nden alan Babıali Halıcılar Çarşısı Binası, günümüzde bir halı alışveriş merkezi niteliği taşımasının yanı sıra geçmişte önemli isimlere ve olaylara ev sahipliği yapmıştır. Günümüze kadar restorasyon ile ulaşan tarihi bina, halıcılıkla ilgili önemli hikâye ve kişilere tanıklık etmeye devam etmektedir. Burası günümüzde yok olmaya yüz tutmuş halı-kilim tamirciliği mesleğinin icra edilmesinin yanı sıra, el dokuması halıların satıldığı, Anadolu ve dünyadan her tarzda el dokuma halıların bulunduğu ve halıcılık kültürünün yaşatılmaya çalışıldığı bir mekândır. Bu araştırmada Babıali Halıcılar Çarşısı'nın geçmişi ve günümüzdeki durumunun kaydedilmesi amaçlanmıştır. Binanın eski sahipleri, çarşıda bulunan ve bir dönem bulunmuş olan halıcılar ile kişisel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler ile çarşı içerisinde 75 dükkânın bulunduğu, bu dükkanların çarşının kurulduğu dönemde halıcılar ile dolu olduğu, zaman içerisinde halıcıların yerini kuyumcuların almaya başladığı ve günümüzde yalnızca 27 halıcıya ev sahipliği yaptığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca kişisel görüşmelerde halıcılara nereli oldukları, eğitim durumları, halıcılık ile tamirciliği öğrendikleri kişiler ve daha önce halıcılık yaptıkları yerler başta olmak üzere kapalı uçlu sorular sorularak çeşitli verilere ulaşılmış ve bu verilere grafikler halinde“bulgular”kısmında yer verilerek halıcılık hakkında bir bellek çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Babıali Carpet Bazaar Building, which takes its name from Bab-ı Ali Street where it is located, has hosted important names and events in the past as well as being a carpet shopping center today. The historical building, which has been restored to this day, continues to witness important stories and people related to carpet weaving. In addition to the carpet repair profession, which is in danger of extinction today, this is a place where hand-woven carpets are sold, hand-woven carpets of all styles from Anatolia and the world are available, and carpet repair is carried out. Efforts are made to keep the culture of making alive. This research aims to record the past and present situation of Babıali Halıcılar Bazaar. One-on-one interviews were held with the former owners of the building and carpet dealers who have been on the market for a while. From these interviews, it was concluded that there were 75 shops in the bazaar, that when the bazaar was established, these shops were full of carpet sellers, over time, carpet sellers began to give way to jewelers, and today it hosts only 27 shops. carpet sellers sellers. In addition, by asking closed-ended questions to carpet sellers in one-on-one interviews, various data such as where they are from, their educational status, from whom they learned carpet making and repair, and where they do carpet repair were obtained. A memory study regarding carpet making was previously conducted, and these data were included in the form of graphs in the“findings”section.