Alexandre Tansman'ın 'Varıatıones sur un theme de Scrıabıne' eserinde tematik yapı, form ve armoni analizi
Research about analysis thematic structure, form and harmony about Alexandre Tansman's 'Variationes sur un theme de scriabine'
  1. Tez No: 844916
  2. Yazar: SANBERK UÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN SÜALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Alexander Scriabin'in 5 Prelude Op.16 No.4 eseri ile Alexandre Tansman'ın“Variationes sur un theme de Scriabine”isimli eserin tema form ve armoni analizi, bu araştırmanın esasını oluşturmaktadır.“Giriş”bölümünde, incelenecek olan eserler, bestecileri ve klasik gitar repertuvarının tarihi hakkında bilgiler verilmektedir.“Karvramsal Çerçeve”bölümünde ise analizi yapılacak eserlerin bestecileri ve yaşantıları hakkında detaylandırılmış bilgiler verilmektedir. Ardından analizleri yapılacak eserlerin incelenmesi sırasında kılavuz niteliği oluşturması sebebi ile, analize yardımcı olabilecek müzikal terim ve analiz yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.“Yöntem”kısmında ise analizleri yapılacak olan eserlerin, analizleri sırasında hangi yöntemlere başvurulacağı belirtilmektedir.“Bulgular ve Yorumlar”kısmında ilk olarak Scriabin'in“Prelüd Op.16. No. 4”tematik ve form analizi, ardından armonik analizi görseller ile ifade edilerek yapılmaktadır. Ardından Tansman'ın“Variationes sur un theme de Scriabine”eserinin, Scriabin'in“Prelüd Op.16. No. 4”eseri ile karşılaştırmalı olarak tematik ve form analizi yapılmaktadır. Tansman'ın eserinin karşılaştırmalı tematik ve form analizinin ardından ise eserin armonik analizleri görseller eşliğinde yapılmaktadır. Son olarak ise, araştırmanın“Sonuç”bölümünde analizi yapılan eserlerden elde edilen bulgular doğrultusunda ulaşılan sonuçlar, maddeler halinde belirtilmekte ve öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The core of this research consists of the thematic, formal, and harmonic analysis of Alexander Scriabin's“5 Preludes Op.16 No.4”and Alexandre Tansman's work titled“Variationes sur un theme de Scriabine.”The“Introduction”section provides information about the pieces under examination, the composers, and the history of classical guitar repertoire. The“Conceptual Framework”section offers detailed information about the composers and their lives, whose works will be analyzed. Subsequently, to aid in the analysis of the examined pieces, information is provided about musical terms and analysis methods that can assist in the analysis process. The“Method”section outlines the methods that will be employed during the analysis of the chosen works. In the“Findings and Interpretations”section, the thematic and formal analysis of Scriabin's“Prelude Op.16 No.4”is presented initially, followed by the harmonic analysis with the aid of visual representations. Subsequently, a comparative thematic and formal analysis of Tansman's“Variationes sur un theme de Scriabine”in relation to Scriabin's“Prelude Op.16 No.4”is conducted. Following the comparative thematic and formal analysis of Tansman's work, the harmonic analysis of the piece is carried out, accompanied by visual aids. Finally, in the“Conclusion”section of the research, the conclusions reached in line with the findings obtained from the analyzed works are stated in items and suggestions are presented.