Tıp Fakültesi öğrencileri arasında Talasemi Farkındalık Düzeyi ve eğitimin farkındalığa olan etkisinin araştırılması
Assessment of Thalassemia Awareness Level and the impact of education on awareness among Medical students
- Tez No: 844927
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amaç: Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin ülkemizde yaygın bir hastalık olan talasemi hastalığı hakkındaki farkındalık düzeyi ve eğitimin bu farkındalığa olan etkisi araştırılmıştır. Yöntem: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Ocak 2023-Haziran 2023 arasında aktif olarak eğitim süreci içinde olan ve randomize olarak seçilen 1,2,3,4,5 ve 6. sınıf tıp fakültesi öğrencileri arasında yapılmış olan saha tabanlı bir anket çalışmasıdır. Anket ile öğrencilerin talasemi hastalığının insidansı, fizyopatolojisi, tanı, tedavi ve prenatal tanı yöntemleri ve hastalığın yönetimine dair temel bilgi düzeyleri sorgulanmıştır. Öğrencilerin bu sorulara verdikleri yanıtlar eğitim düzeylerine göre karşılaştırılmış ve lisans eğitim programı içerisinde verilen eğitimlerin etkisi araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya her sınıftan toplam 369 tıp fakültesi öğrencisi katılmış, katılımcıların %14,9'u 1. sınıf, %17,6'sı 2. sınıf, %16,3'ü 3. sınıf, %14,9'u 4. sınıf, %18,7'si 5. sınıf ve %17,6'sı 6. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Katılımcıların %46,6'sı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları staj programı içerisinde yer alan dersler de dahil olmak üzere tıp fakültesi eğitim sürecindeki talasemi konulu derslere katılmıştır. Katılımcıların %76,7'si talasemi hastalığı hakkında bilgi sahibi olduğunu düşündüğünü ifade etmiştir ve talasemi konulu derslere katıldığı bilinen öğrencilerin bu konudaki özgüvenlerinin anlamlı olarak daha yüksek olduğu görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the awareness level of Gazi University Faculty of Medicine students regarding thalassemia which is a prevalent disease in our country and the impact of education on this awareness have been investigated. Methods: This is a field-based survey conducted among randomly selected medical students from the 1st to 6th grades, actively participating in the educational program at Gazi University Faculty of Medicine between January 2023 and June 2023. The survey aimed to assess the basic knowledge levels of students regarding the incidence, pathophysiology, diagnosis, treatment, prenatal diagnosis methods and management of thalassemia. The responses of students were compared based on their educational levels, and the impact of the education provided within the undergraduate program was investigated. Results: A total of 369 medical faculty students from all six grades participated in this study, with %14,9 from the 1st grade, %17,6 from the 2nd grade, %16,3 from the 3rd grade, %14,9 from the 4th grade, %18,7 from the 5th grade and %17,6 from the 6th grade. Of these participants, %46,6 attended courses on thalassemia during their medical education, including those within Child Health and Diseases internship program. %76,7 of the participants believed they had knowledge about thalassemia, and those students known to have attended thalassemia-related courses exhibited significantly higher confidence in their knowledge level (p0,05).