Kronik inkomplet spinal kord yaralanmalı hastalarda robotik rehabilitasyona ek intermittan teta burst stimülasyon ve tekrarlayan Transkraniyal Manyetik Stimülasyonun alt ekstremite motor fonksiyon ve ambulasyon üzerine etkisi
The effect of intermittent theta burst stimulation and repetitive Transcranial Magnetic Stimulation combined with robotic rehabilitation on lower extremity motor function and ambulation in patients with chronic incomplete spinal cord injury
  1. Tez No: 844938
  2. Yazar: AYŞE NAZ KALEM ÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Fonksiyonel yetersizlik yaşayan kronik inkomplet spinal kord yaralanmalı hastalarda robotik rehabilitasyona ek intermittan teta burst stimülasyon ve tekrarlayan transkraniyal manyetik stimülasyonunun alt ekstremite fonksiyonel iyileşme ve ambulasyon açısından etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kronik inkomplet spinal kord yaralanmalı 20 hasta dahil edildi. Hastalar rastgele olarak rTMS grubu (n=10) ve iTBS grubu (n=10) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Birinci gruba konvansiyel rehabilitasyon programı ile alt ekstremite motor alanı (M1) hedef alınarak 10 seans yüksek frekanslı rTMS uygulaması; ikinci gruba konvansiyonel rehabilitasyon programı ile alt ekstremite motor alanı (M1) hedef alınarak 10 seans iTBS uygulaması yapıldı. Ayrıca hem rTMS hem de iTBS grubundaki hastalar TMS uygulamasına ek olarak eş zamanlı 10 seans robotik rehabilitasyon programına alındı. Hastalar tedavi öncesinde, tedavi bitiminde ve tedavi bitiminden sonra 4.haftada olmak üzere toplam 3 kez değerlendirildi. Çalışmada sonuç ölçütü olarak Alt Ekstremite Motor Skor, Spinal Kord Yaralanması Yürüme İndeksi, Omurilik Yaralanması Bağımsızlık Ölçeği, 10 Metre Yürüme Testi, Zamanlı Kalk ve Yürü Testi ve Motor Uyandırılmış Potansiyel ölçümü kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: To research the effectiveness of intermittent Theta Burst Stimulation and repetitive Transcranial Magnetic Stimulation combined with robotic rehabilitation on ambulation and lower extremity motor function, in patients with chronic incomplete spinal cord injury that had a functional disability. Material and Methods: 20 patients with chronic incomplete spinal cord injury were included in the study. The patients were randomly divided into 2 groups: rTMS group (n = 10) and iTBS group (n = 10). The first group underwent 10 sessions of high frequency rTMS, targeting the lower extremity motor area (M1) with a conventional rehabilitation program. The second group underwent 10 sessions of iTBS, targeting the lower extremity motor area (M1) with a conventional rehabilitation program. In addition, patients in both the rTMS and iTBS groups were included in a simultaneous 10-session robotic rehabilitation program in addition to the TMS application. Patients were assessed before treatment, after treatment, and 4th week after treatment, a total of 3 times. Lower Extremity Motor Score, Walking Index for Spinal Cord Injury, Spinal Cord Independence Measurement, 10 Meter Walking Test, Time Up and Go Test, and Motor Evoked Potential measurement were used as outcome measures in the study.