Orta Anadolu Bölgesi'nde ceviz ağaçlarında dallarda geriye ölüm ve sürgün yanıklığı ile ilişkili Botryosphaerıaceae türlerinin karakterizasyonu ve yaygınlığı
Distribution and characterization of Botryosphaeriacea species associated with branch dieback and shoot blight on walnut trees in Middle Anatolia Region
  1. Tez No: 844939
  2. Yazar: YAŞAR KEMAL ESER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ENDES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Orta Anadolu Bölgesi'nde (Yozgat, Sivas, Kırşehir, Kırıkkale, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Kayseri) ceviz ağaçlarında, geriye ölüm, gövde ve dal kanseri, gövde akıntısına neden olan Botryosphaeriaceae grubu hastalık etmenlerinin türlerini ve yaygınlık oranlarını saptamak için toplam 265 ceviz lokasyonunda 2020-2021 yılları arasında surveyler gerçekleştirilmiş ve hastalıklı bitki doku örnekleri toplanmıştır. Orta Anadolu Bölgesi'nde hastalık yaygınlığı ortalama %32.3 olarak saptanmıştır. İller bazında hastalık yaygınlığı değişkenlik göstermiş olup, en yüksek hastalık yaygınlığı %54.5 ile Aksaray ilinde saptanmış ve bunu sırasıyla Kırıkkale (%45.7), Yozgat (%40.4) ve Nevşehir (%37.5) illeri izlemiştir. Sörvey yapılan 265 lokasyondan 86'sında hastalık etmenleri saptanmış ve 558 adet patojenik Botryosphaeriaceae izolatı elde edilmiştir. İzolatlar konidial morfolojileri, kültürel özellikleri ve rDNA-ITS, β-tubulin ve EF1-ɑ genlerinin baz dizi analizlerine göre Diplodia seriata, Botryosphaeria dothidea ve Neofusicoccum parvum olarak tanılanmıştır. Patojenisite testlerine göre ceviz ağaçlarında en virülent tür sırasıyla N. parvum, B. dothidea ve D. seriata'nın olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, surveys were carried out in 265 walnut locations in the Central Anatolia Region (Yozgat, Sivas, Kırşehir, Kırıkkale, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Kayseri) between 2020-2021 in order to determine the species and prevalence rates of Botryosphaeriaceae group disease agents causing diaback, trunk and branch cancer, and trunk discharge in walnut trees and diseased plant tissue samples were collected. The disease prevalence in the Central Anatolia Region was found to be 32.3% on average. Disease prevalence varied among provinces, and the highest prevalence was found in Aksaray province with 54.5%, followed by Kırıkkale (45.7%), Yozgat (40.4%) and Nevşehir (37.5%) provinces, respectively. Disease agents were detected in 86 of 265 locations surveyed and 558 pathogenic Botryosphaeriaceae isolates were obtained. The isolates were identified as Diplodia seriata, Botryosphaeria dothidea and Neofusicoccum parvum according to their conidial morphology, cultural characteristics and base sequence analyses of rDNA-ITS, β-tubulin and EF1-ɑ genes. According to pathogenicity tests, N. parvum, B. dothidea and D. seriata were found to be the most virulent species in walnut trees, respectively.