Kısaltmalı kalça artroplastisi yapılan gelişimsel kalça displazili hastaların uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of long term outcomes of patients with developmental dysplasia of hip after hip arthroplasty with femoral shortening
- Tez No: 844940
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR ÇAĞLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Gelişimsel kalça displazisi (GKD), çocukluk döneminde uygun tedavi edilmez ise erişkinlerde kalça ağrısına ve sekonder osteoartrite neden olan önemli bir hastalıktır. Özellikle yüksek kalça dislokasyonu olan hastaların tedavisi erişkin yaşta zorluklar içermektedir. Bu çalışmada Crowe 4 yüksek kalça dislokasyonu tanısıyla, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda subtrokanterik femur kısaltma osteotomisi (SFKO) ile birlikte total kalça artroplastisi (TKA) uygulanmış hastaların operasyon öncesi ile sonrası klinik ve radyolojik sonuçlarının karşılaştırılması, klinik sonuçları etkileyebilecek değişkenlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza 1995-2018 yılları arasında GKD sekeli tanısıyla SFKO ile TKA yapılan 62 hastanın 77 kalçası dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik bulguları, cerrahi komplikasyonları, Harris kalça skoru (HKS) ve unutulmuş eklem skorları (UES) hastane kayıt sisteminden retrospektif olarak değerlendirildi. Radyolojik olarak, hastaların pre-operatif ve post-operatif dönemde bakılan pelvis, kalça ve ekstremite uzunluk grafileri incelendi. Bu grafiler değerlendirilerek hastaların evrelemesi, rotasyon merkezi değişimi ve ekstremite boy farkı hesaplandı. Takip sürecindeki komplikasyonlar not edildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi IBM® SPSS versiyon 25 yazılımı kullanılarak yapıldı. Ameliyat yaşı ortalaması 45.39±9.96, ortanca takip süresi 190.6 ay (60.2-297.5 ay) olarak hesaplandı. Hastaların preoperatif HKS 32.55 (25.3-73.8)'ten son kontrolde 94 (70.55-99.85)'e yükselmesi ile cerrahi öncesi ve sonrası aksama düzeyi arasındaki fark anlamlı olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Developmental hip dysplasia (DDH) is an important disease that causes hip pain and secondary osteoarthritis in adults if not treated appropriately in childhood. Especially the treatment of patients with high hip dislocation poses difficulties in adulthood. In this study, we aimed to compare the pre-operative and post-operative clinical and radiological results and examine variables that may affect this results of patients who were diagnosed with Crowe 4 high hip dislocation and underwent total hip arthroplasty (THA) with subtrochanteric femoral shortening osteotomy (SFSO) in the Department of Orthopedics and Traumatology, Hacettepe University Faculty of Medicine. 77 hips of 62 patients who underwent THA with SFSO with the diagnosis of DDH sequelae between 1995 and 2018 were included in our study. Demographic and clinical findings, surgical complications, Harris hip score (HHS) and forgotten joint scores (FJS) of the patients were evaluated retrospectively. Radiologically, pelvis, hip and extremity length x-rays of the patients taken in the pre-operative and post- operative periods were examined. With these radiographs, the staging of the patients, rotation center change and limb length difference were calculated. Complications during the follow-up period were noted. Statistical analysis of the obtained data was performed using IBM® SPSS version 25 software. The mean age at surgery was 45.39±9.96 years, and the median follow-up period was 190.6 months (60.2-297.5 months). The difference between the preoperative and postoperative disruption levels was found to be significant, with the patients' preoperative HHS increasing from 32.55 (25.3-73.8) to 94 (70.55-99.85) at the last follow-up.