Adolesan erkek voleybolculara uygulanan pliometrik antrenmanların voleybolcuların blok yüksekliklerine ve smaç süratine etkisinin incelenmesi
Examination of the effects of plyometric training applied to adolescent male volleyball players on the block heights and slam dunk speed of volleyball players
- Tez No: 844942
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yapılan bu araştırmada voleybolcularda pliometrik antrenman modelinin blok yüksekliği ve smaç süratine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 14-18 yaş grubunda yer alan 24 erkek voleybolcu katılmıştır. Araştırmaya katılan voleybolcular deney (n:12) ve kontrol (n:12) grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubundaki voleybolcular antrenman periyoduna göre uygulanan rutin voleybol antrenman modeline göre çalışmaya devam etmiştir. Deney grubundaki voleybolcular ise pliometrik antrenman programına katılmıştır. Araştırmanın başlangıcında ve sonunda her iki grupta yer alan sporcuların antropometrik özellikleri ile fiziksel performans özellikleri test edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS programı kullanılarak Independent Samples T Test ile Paired Samples T Test analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda grupların ön-son test boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ölçümleri arasında anlamlı farklılık bulunmadığı tespit edilmiştir (p>0.05). Deney ve kontrol grubunda yer alan voleybolcuların blok performansları arasında anlamlı farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the research, it was aimed to investigate the effect of plyometric training model on block height and dunk speed in volleyball players. 24 male volleyball players in the 14-18 age group participated in the study. Volleyball players who participate in the research were divided into two group as experimental (n:12) and control (n:12) groups. Volleyball players in the control group continued to train according to the routine volleyball training model. Volleyball players in the experimental group participated in the plyometric training program. At the beginning and end of the study, the anthropometric characteristics and physical performance characteristics of the athletes in both groups were tested. In the analysis of the data obtained in the study, by using SPSS program, Independent Samples T Test and Paired Samples T Test analyzes were used. At the end of the study, it was determined that there was no significant difference between the pre-post test height and body weight measurements of the groups (p>0.05). It was observed that there was a significant difference between the block performances of volleyball players in the experimental and control groups.