Primer spontan pnömotorakslarda ilk çekilen akciğer grafisindeki pnömotoraks boyutu tekrarlayan pnömotoraksı ön görmede etkili midir?
In primary spontaneous pneumothorax, is the size of the pneumothorax on the first chest X-ray effective in predicting recurrent pneumothorax?
- Tez No: 844945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTHAN KAVAKLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışma, primer spontan pnömotoraks (PSP) hastalarında, ilk atak sonrası nüks pnömotoraksın önlenmesi ve tedavi seçimi üzerindeki tartışmaları ele almaktadır. Cerrahi tedavinin nüks oranını azaltmada etkili olduğu belirtilmiş ancak cerrahi müdahale kriterleri belirsizliğini korumaktadır. Bu bağlamda, ilişkili faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, tek atak ve nüks pnömotoraks geçiren hastaların ilk ataktaki pnömotoraks miktarları ve diğer faktörler üzerinde karşılaştırmalar yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi kliniğinde tedavi görmüş olan 161 PSP hastasının verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Beş hasta yeniden sınıflandırmada sekonder spontan pnömotoraks olarak yeniden sınıflandırıldı. On iki hastanın verilerine ulaşılmadı. Cerrahi tedavi uygulanan ve nüks riskinin azaldığı düşünülen 39 hasta çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya 105 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların ilk atak pnömotoraks miktarı, yaş, sigara öyküsü, karşı tarafta pnömotoraks öyküsü, ilk atak tedavi yöntemi ve tüp torakostomi ile takip süresi gibi faktörler iki grup arasında karşılaştırılmıştır. Bulgular: Primer spontan pnömotoraks geçiren hastaların %45,7'sinde tek atak, %54,3'ünde ise nüks saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study addresses the controversy regarding the prevention of recurrent pneumothorax after the first episode and the choice of treatment in patients with primary spontaneous pneumothorax (PSP). Surgical treatment has been reported to be effective in reducing the recurrence rate, but the criteria for surgical intervention remain unclear. In this context, we aimed to analyse the associated factors. In this study, we compared the size of the pneumothorax in the first episode and other factors in patients with single episode of pneumothorax and recurrent pneumothorax. Materials and Methods: The data of 161 PSP patients treated at the Thoracic Surgery Clinic of Gülhane Training and Research Hospital, University of Health Sciences were retrospectively analysed. Five patients were reclassified as secondary spontaneos pneumothorax. The information of 12 patients was not available. Thirty-nine patients who underwent surgical treatment and were considered to have a lower risk of recurrence were excluded from the study. 105 patients were included in the study. Factors such as the size of the pneumothorax, age, smoking history, history of contralateral pneumothorax, method of treatment of the initial attack and length of followup with tube thoracostomy were compared between the two groups.