Predicting software defects with machine learning
Makine öğrenmeyle yazılım hatalarını öngörmek
  1. Tez No: 844957
  2. Yazar: MUAYAD MOHAMMED KHALEEL AL ISAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yazılım kusurları, yazılım sistemlerinin performansı, güvenilirliği ve güvenliği üzerinde zararlı etkiler yaratabilir; bu da bunların tanımlanması ve azaltılmasında etkili tekniklere olan zorunlu ihtiyacın altını çizer. Bu çalışma, yazılım kusurlarını tahmin etmede çeşitli modellerin güvenilirliğini değerlendirmek için Açıklanabilir Yapay Zeka (XAI) ilkeleriyle zenginleştirilmiş kapsamlı bir metodoloji sunmaktadır. JM1 ve CM1 veri kümelerinden yararlanan metodolojimiz, veri dengesizliklerinin düzeltilmesi ve ilgili özelliklerin çıkarılması da dahil olmak üzere önemli veri ön işleme adımlarını kapsar. Daha sonra altı farklı modelin sistematik olarak oluşturulmasına, eğitilmesine ve değerlendirilmesine rehberlik eder. XAI'yi entegre ederek yaklaşımımız yalnızca model şeffaflığını arttırmakla kalmıyor, aynı zamanda tahminlerini etkileyen temel faktörlere de ışık tutuyor. Sonuçların titiz analizi, modellerin araştırma problemini çözmedeki etkinliği konusunda değerli bilgiler sağlar. Sonuç olarak bu araştırma, bulgularının pratik sonuçlarının altını çizerek, bunların yazılım geliştirmede bilinçli karar vermeyle olan ilgisini vurgulamaktadır. Ayrıca, ek özellik seçme tekniklerini araştırmak, topluluk modellerini araştırmak ve model yorumlanabilirliğini daha da geliştirmek gibi gelecekteki araştırma çabalarının önünü açarak yazılım kusur tahmin uygulamalarının sürekli gelişimine katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
Software defects can exert detrimental impacts on the performance, reliability, and security of software systems, underscoring the imperative need for effective techniques in their identification and mitigation. This study introduces a comprehensive methodology, enriched with the principles of Explainable AI (XAI), to assess the dependability of various models in predicting software defects. Leveraging the JM1 and CM1 datasets, our methodology encompasses crucial data pre-processing steps, including the rectification of data imbalances and the extraction of relevant features. Subsequently, it guides the systematic creation, training, and evaluation of six distinct models. By integrating XAI, our approach not only enhances model transparency but also sheds light on the underlying factors influencing their predictions. The meticulous analysis of results furnishes valuable insights into the models' effectiveness in addressing the research problem. In conclusion, this research underscores the practical implications of its findings, emphasizing their relevance for informed decision-making in software development. Furthermore, it paves the way for future research endeavors, such as exploring additional feature selection techniques, investigating ensemble models, and further enhancing model interpretability, contributing to the continual evolution of software defect prediction practices.