Tuğla ve gazbetonun mühendislik özellikleri, ülke ekonomisindeki yeri, hammadde potansiyeli, avantaj ve dezavantajları
Engineering properties, role in the national economy, source potantial, advantages and disadvantages of brick and gas concrete
- Tez No: 84499
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER ÖNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
IV ÖZET Bu tez çalışması, yapı elemanlarından olan tuğla ve gazbetonun mühendislik özellikleri, ülke ekonomisindeki yerleri, hammadde potansiyelleri ve her birinin avantaj ve dezavantajları hakkında araştırma ve incelemeleri içermektedir. Teknolojinin en son ürünü olan gazbetonun inşaat sektörüne girerken ne gibi avantajlar sağladığı ve diğer bir yapı malzemesi olan tuğlaya kıyasla ne gibi üstünlükleri olduğu araştırılmıştır. Bu iki yapı malzemesinin hammadde kaynaklan ve bu kaynakların kullanımının ülkemiz ekonomisine ne gibi avantaj ve dezavantajlar getirdiği hakkında bazı somut veriler elde edilmiştir. Bu ürünlerin hammadde kaynaklan, üretim aşamaları, inşaat sektöründeki kullanımı ve ülke ekonomisine katkıları da araştırılmıştır. Yapılan bu çalışmaların sonucunda inşaat sektöründe tuğla yerine gazbeton kullanımının hem bu sektöre hem de ülkemiz ekonomisine olan katkısının küçümsenmeyecek derecede olduğu sorulmuştur.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY This thesis involves research and examination studies dealing with gas concrete used for construction materials and their role in country economy, raw material potentials, advantages and disadvantages of each. İt was searched that how gas concrete the last product of tecnology presents advantages in construction industry comparet to other construction materials (i.e. break). Some exact data dealing with how these two construction materials supply advantages and disadvantages to country economy were obtained. Raw material sources of these products, their production stages and usage in construction industry and their benefit in the construction sector and country economy were also searched. At the end of these study, use of gas concrete instead of berak in construction sector supply more benefits in this sector and our economy.