Betonarme yapıların bölme duvar alternatiflerine göre deprem yükü altında performanslarının incelenmesi
Investigation of the performance of reinforced concretestructures under earthquake loading according to partition wall alternatives
  1. Tez No: 990251
  2. Yazar: OĞUZCAN SAĞDIÇ
  3. Danışmanlar: DR. SONER ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yeryüzünde en etkin tektonik kuşaklardan biri üzerinde konumlanan Türkiye, deprem riskinin oldukça yüksek olduğu bölgelerdendir. Geçmişten günümüze depremler, hem sosyal hem de ekonomik olarak ciddi kayıpları meydana getirmiştir. Depremlerin öncesinde alınacak mühendislik önlemleri, yaşanabilecek kayıpların sınırlandırılmasında belirleyici öneme sahiptir. Günümüz koşullarında güvenli ve işlevsel yapıların inşa edilmesi sürecinde farklı çözüm yaklaşımları geliştirilmektedir, betonarme yapılarda kullanılan bölme duvarlar da bu süreçte öne çıkmaktadır. Her ne kadar bölme duvarların temel görevi mekânsal ayrımı sağlamak olsa da birçok çalışma bu elemanların yapının dinamik davranışında da yapı sistemine katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Binanın performansını etkileyen bölme duvarlar için uygulamalarda çoğunlukla tuğla, gazbeton ve bims gibi malzemeler tercih edilmektedir. Yapı malzemelerinin her birinin kendine özgü mekanik, kimyasal ve fiziksel özellikleri yine bu çalışmalarda detaylı olarak incelenmiştir. Bu çalışmada ise, geleneksel bölme duvar malzemelerine alternatif olarak alçı levha sistemlerinin kullanımının yapısal performansa etkisi değerlendirilmiştir. Alçı levha duvarların, afet sırasında doğrudan veya dolaylı olarak ortaya çıkabilecek etkileri de çalışma kapsamında ele alınmıştır. Tuğla, bims, gazbeton ve alçı levha olmak üzere dört farklı duvar malzemesi; üç farklı bina yükseklik sınıfında (BYS=6, BYS=5 ve BYS=4) modellenmiş ve modellerin dinamik davranışları, IDECAD yazılımı kullanılarak doğrusal analiz yöntemiyle incelenmiştir. Tasarlanan modellerin kütlesi, kullanılan duvar malzemesinin birim hacim ağırlığı ile orantılı olarak artmıştır. Kaydedilen en düşük bina ağırlıkları alçı levha kullanılan modellerde gözlenmiştir. Bu değişimler, sismik olaylar sırasında yapıların performansı üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olmuştur. Ağırlıktaki azalma yatay yüklerde ve momentlerde de düşüşe neden olmuştur. Özellikle burulma momenti, modal taban kesme kuvveti ve modal devrilme momenti değerlerinde azalmalar meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Located on one of the most active tectonic belts on Earth, Turkey is in a region with a very high risk of earthquakes. From the past to the present, earthquakes have caused serious social and economic losses. Engineering measures taken before earthquakes occur are crucial in limiting potential losses. In today's conditions, different solution approaches are being developed in the process of constructing safe and functional structures, and partition walls used in reinforced concrete structures are at the forefront of this process. Although the primary function of partition walls is to provide spatial separation, many studies have shown that these elements also contribute to the dynamic behavior of the structure. Materials such as brick, aerated concrete, and pumice are commonly preferred for partition walls that affect the performance of a building. The unique mechanical, chemical, and physical properties of each building material have been examined in detail in these studies. In this study, the effect of using gypsum board systems as an alternative to traditional partition wall materials on structural performance has been evaluated. The direct and indirect effects of gypsum board walls during disasters were also addressed in the study. Four different wall materials, namely brick, pumice, aerated concrete, and gypsum board, were modeled in three different building height classes (BYS=6, BYS=5, and BYS=4), and the dynamic behavior of the models was examined using the linear analysis method with IDECAD software. The mass of the designed models increased proportionally to the unit volume weight of the wall material used. The lowest recorded building weights were observed in the models using gypsum board. These changes had a direct effect on the performance of the structures during seismic events. The decrease in weight also caused a decrease in horizontal loads and moments. In particular, there were decreases in the torsional moment, modal base shear force, and modal overturning moment values.