Asidik ortamda sepiolitten magnezyumun çözündürülme reaksiyonunun kinetiğinin incelenmesi
Investigation of dissolution kinetics of magnesium from sepiolite in acid medium
- Tez No: 84501
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MİNE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada asidik ortamda sepiolitten magnezyumun çözündürülme reaksiyonunun kinetiği; asit türü, asit derişimi, tane boyutu ve sıcaklık parametreleri değiştirilerek incelenmiştir. Denel bulguların değerlendirilmesi sonucunda çözündürme reaksiyonunun ürün katmanında difüzyon kontrollü bir heterojen reaksiyon olduğu ve aktivasyon enerjisinin hidroklorik asit ve nitrik asit için 6,72 ve 6,20 kcal/mol olduğu bulun muştur. Gözlenen hız sabitinin her iki asit için asit derişimiyle doğru orantılı ve hidroklorik asit için katı parçacık başlangıç yarıçapının kareköküyle, nitrik asit için ise karesiyle ters orantılı olduğu saptanmıştır. Ortalama 0,0755 mm tane boyutlu sepiolitin 1 M hidroklorik asit ve nitrik asit çözeltilerinde 75 °C reaksiyon sıcaklığında çözündürülmesi sonucunda yaklaşık %97 verimle, magnezyum çözelti fazına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study dissolution kinetics of magnesium from sepiolite in acid medium was investigated at various temperatures, particle sizes, acid concentrations and acid types. As a result the dissolution reaction was found out to be a diffusion controlled heterogeneous reaction in the product layer and the apparent activation energy of the reaction was found to be 6,72 and 6,20 kcal/mol in hydrochloric and nitric acid respectively. The apparent rate constant was determined to be directly proportional to the acid concentration and to be inversely proportional to the square-root of the initial radius for hydrochloric acid and to the square of the initial radius for nitric acids. The average 97 percent of the magnesium was removed into the solution phase by dissolving magnesium in sepiolite with the average 0,0755 mm of particle diameter in 1 M hydrochloric and nitric acid.