Çukurova Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı annelerin cinsel iletişim dillerinin ve danışmanlık gereksinimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of sexual communication languages and counselling needs of mothers registered in Çukurova Üniversity Education family health centre
- Tez No: 845009
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZCAN, DR. AYŞE NUR TOPUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 3-14 yaş arası çocuğu olan annelerin cinsel iletişim dillerinin ve danışmanlık gereksinimlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 3-14 yaşlarında çocukları olan anneleri (n=370) temsil eden en az örneklem büyüklüğü (n=230) hedeflendi. Katılımcılara sosyodemografik bilgilerini, çocuklarda cinsel gelişim/eğitimle ilgili bilgi düzeylerini ve kaynaklarını, eğitim/danışmanlık gereksinimlerini, kendi cinsel deneyimlerini sorgulayan anket formu ile Ebeveynler İçin Cinsel İletişim Ölçeği ve Ebeveynler İçin Algılanan Cinsel İletişim Ölçeği uygulandı. Veri analizinde t-test, ANOVA ve Pearson korelasyon testleri kullanıldı. Bulgular: Yaş ortalaması 35,8±5,7 (23-50) yıl olan 235 katılımcının %46'sının çocuklarda cinsel gelişim ve eğitim konusundaki bilgi düzeyini iyi/çok iyi olarak değerlendirdiği, en fazla bildirilen bilgi kaynağının internet olduğu (%68,9) saptandı. Katılımcıların sadece %2,6'sı aile/çocuk hekiminin cinsel eğitim ile ilgili öneride bulunduğunu bildirdi. Katılımcıların %5,9'u bu konuda eğitim almak istemediğini bildirirken %57,9'u bireysel eğitim/danışmanlığı, %30,2'si grupla eğitim/danışmanlığı, %37,9'u broşür, kitap önerisini, %31,9'u internet önerisini tercih etti.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the sexual communication language and counselling needs of mothers having 3-14 years old kids. Material and Method: Mothers who are registered at Çukurova University Education Family Health Center having 3-14 years old kids (n=370) is represented by a minimum sample size (n=230) were targeted. The Sexual Communication Scale for Parents and the Perceived Sexual Communication Scale for Parents were applied to the participants, along with a survey form that questioned their sociodemographic information, their knowledge levels and sources regarding sexual development/education in children, their education/counselling needs, and their own sexual experiences. T-test, ANOVA and Pearson correlation tests were used in data analysis. Results: It was found that 46% of 235 participants with a mean age of 35.8±5.7 (23-50) years evaluated that their level of knowledge about sexual development and education in children as good/very good and the most commonly reported source of information was the internet (68.9%). Only 2.6% of the participants reported that their family/paediatrician made recommendations regarding sexual education. While 5.9% of the participants stated that they did not want to get any training on this subject, 57.9% preferred individual training/consultancy, 30.2% preferred group training/consultancy, 37.9% preferred brochures and book recommendations, and 31.9% preferred internet recommendation.