Otomotiv sektöründe altı sigma metodolojisi ile yeniden işlenen ürün miktarının azaltılması
Reducing the quantitiy of reprocessing by six sigma methodology in the automotive industry
- Tez No: 759987
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Rekabet üstünlüğünün giderek önem kazandığı dünya ekonomisinde, müşterinin etkin olduğu piyasalarda işletmeler rekabet üstünlüğünü sağlamak amacıyla müşteri talep ve isteklerini zamanında karşılayarak doğru zamanda, doğru ve kaliteli ürün ve hizmet sunmayı ilke haline getirmişlerdir. Bu ilkeyi yerine getirmek için ise süreç maliyetlerini en az indirmeyi hedefleyerek ilk defada doğru üretimin gerçekleşmesi için hurda ve yeniden işlenen ürünlerin oluşturduğu maliyetleri azaltarak işletme verimliliklerinin arttırılması hedeflenmiştir. Rekabet seviyesinin yüksek olduğu otomotiv sektöründe süreç maliyetlerinin ve verimliliklerinin arttırılması için geçmişten günümüze birçok yöntem kullanılmıştır. Kullanılan yöntemlerden biri de Altı Sigma yöntemidir, sistem çıktısından çok sürece odaklanan yöntem, birçok problem çözme tekniğinin kullanılmasına olanak sağlayarak, iyileştirme çalışmalarını aşamalara ayırarak, sistematik bir şekilde çalışmanın hedeflerine ulaşmasını amaçlamaktadır. Literatürde otomotiv sektörü alanında çevrim sürelerinin, satış miktarlarının arttırılması, süreç maliyetlerinin azaltılması, katma değeri olmayan proseslerin kaldırılması gibi birçok noktada iyileştirmelerin yapıldığı görülmüştür. Bu çalışmada ise hurda ve yeniden işlenen ürün miktarının azaltılmasını sağlamak amacıyla Altı Sigma metodolojisi kullanılmıştır. Balık kılçığı diyagramı, pareto analizi, histogram gibi problem çözme tekniklerinden yararlanılarak elde edilen veriler analiz edilerek hurda ve yeniden ürün işlemine sebep olan hata türleri belirlenerek, sistemin bütünsel olarak iyileştirilmesi açısından üretim hattı ve tedarikçide uygulanan iyileştirmeler yapılmıştır. Yapılan iyileştirmeler sonucunda 2021 yılında hesaplanan toplam hurda oranının 0,15%'den 2022'nin üç aylık sürecinde 0,10%'a; yeniden işlenen ürün oranının ise 2,23%'den 1,82%'ye düştüğü belirlenmiştir. Toplam hurda ve yeniden işlenen ürün oranında 0,05%'erlik bir iyileşme sağlandığı tespit edilmiştir. Sürecin sigma seviyesinin ise 3.76 seviyesinden 3.84 seviyesine çıktığı gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar ile firmanın üretim sürecinde hurda ve yeniden işlenen ürün miktarının azaltılması konusunda etkinliğinin görülmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the world economy, where competitive advantage is gaining importance, businesses have made it a principle to provide the right and quality products and services at the right time by meeting customer demands and requests in order to ensure competitive advantage in markets where customers are active. In order to fulfill this principle, it is aimed to minimize the process costs and to increase the operating efficiency by reducing the costs of the products that are scrap and rework in order to realize the right production at the first time. In the automotive industry, where the level of competition is high, many methods have been used from past to present to increase process costs and efficiency. One of the methods used is the Six Sigma method, which focuses on the process rather than the system output, allowing the use of many problem solving techniques, dividing the improvement studies into stages and aiming to reach the goals of the study in a systematic way. In the literature, it has been seen that improvements have been made in many areas such as increasing cycle times and sales volumes, reducing process costs, removing processes that non value added activities in the automotive sector. In this study, Six Sigma methodology was used to reduce the quantitiy of scrap and rework products. By analyzing the data obtained by using problem solving techniques such as fishbone diagram, pareto analysis, histogram; the types of errors that cause scrap and re-product processing were determined, and the improvements applied in the production line and supplier were made in order to improve the system as a whole. As a result of the improvements, comparing the total scrap and total rework in 2021 and three-month period of 2022; scrap rate decreased from 0.15% to 0.10%; in the same way the rework rate decreased from 2.23% to 1.82%. 0.05% improvement each of total scrap and rework rate were achieved. Sigma level of the process was observed increasing from 3.76 to 3.84. According to obtained results, it was ensured that the company's effectiveness in reducing the amount of scrap and rework products was observed.