Yoğun bakım ünitelerine yönelik geliştirilen güvenli hasta transfer formunun etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of the safe patient transfer form developed for intensive care units
- Tez No: 845056
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM CANBOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu ön test son test yarı deneysel çalışmanın amacı, yoğun bakım birimlerinden yataklı kliniklere transfer olan erişkin hastalar için geliştirilen Yoğun Bakım Güvenli Hasta Transfer Formu'nun etkinliğinin değerlendirilmesidir. Araştırma bir devlet hastanesinin erişkin yoğun bakım ünitelerinden yataklı kliniklerine transfer edilen hastaların tesliminde görev alan toplam 88 hemşire ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri, Tanıtıcı Bilgi Formu, Hasta Teslim Değerlendirme Ölçeği, geliştirilen Yoğun Bakım Güvenli Hasta Transfer Formu ve Yoğun Bakım Güvenli Hasta Transfer Formu'nun Memnuniyetini Değerlendirme Anketi kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın uygulamasında hemşirelere ön test olarak Tanıtıcı Bilgi Formu, Hasta Teslim Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Sonrasında yoğun bakım ünitelerinden yataklı kliniklere gerçekleşen hasta transferlerinde hemşireler Yoğun Bakım Güvenli Hasta Transfer Formu'nu kullanarak hasta transferi gerçekleştirmişlerdir. Hasta transferlerinde bu formu kullandıktan sonra hemşirelere son test olarak Hasta Teslim Değerlendirme Ölçeği ve Yoğun Bakım Güvenli Hasta Transfer Formu'nun Memnuniyetini Değerlendirme Anketi uygulanmıştır. Araştırmamızda geliştirilen formu kullandıktan sonra hemşirelerin hasta teslim değerlendirme ölçek toplam puan ortalamasının son testte ön testte göre daha yüksek olduğu saptanmıştır (p=0.000). Geliştirilen formun kullanımı ile bilginin kalitesi, hastayı teslim alan sağlık çalışanının teslim veren kişiyle etkileşimi/desteği, hasta tesliminin verimliliği alt boyut puan ortalamasının son testte ön teste göre daha yüksek olduğu bulunmuştur (sırasıyla; p=0,000, 0,035,0,001). Hemşirelerin tamamının geliştirilen form ile güvenli hasta transferini sağladığını düşündüğü ve hemşirelerin %98.9'unun formu kullanmaktan memnun olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, yoğun bakım ünitelerinden yataklı kliniklere yapılan erişkin hasta transferlerinde hasta teslimlerinin etkili yapılmasını sağlamak için Yoğun Bakım Güvenli Hasta Transfer Formu'nun kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this pretest-posttest quasi-experimental study is to evaluate the effectiveness of the Intensive Care Safe Patient Transfer Form developed for adult patients transferred from intensive care units to inpatient clinics. The study was conducted with a total of 88 nurses who served in the delivery of patients transferred from adult intensive care units to inpatient clinics in a state hospital. The data of the study were collected using the Introductory Information Form, Patient Delivery Evaluation Scale, Intensive Care Safe Patient Transfer Form and Satisfaction Evaluation Survey of the Intensive Care Safe Patient Transfer Form. During the implementation of the study, the Introductory Information Form and Patient Delivery Evaluation Scale were applied to the nurses as a pretest. Then the nurses used the Intensive Care Safe Patient Transfer Form during patient transfers from intensive care units to inpatient clinics. After using this form during patient transfers, the Patient Delivery Evaluation Scale and Satisfaction Evaluation Survey of the Intensive Care Safe Patient Transfer Form were applied to the nurses as a posttest. Using the form developed in the present study, it was found that the mean total Patient Delivery Evaluation Scale scores of the nurses were higher in the posttest than in the pretest (p=0.000). Using the form developed, it was also found that the mean scores of the quality of knowledge, interaction/support of the healthcare professional receiving the patient with the individual delivering the patient and effectiveness of patient delivery subscales were higher in the posttest than in the pretest (p=0.000, 0.035, 0.001, respectively). It was determined that all of the nurses thought that the form ensured a safe patient transfer and 98.9% of them were satisfied with using the form. As a consequence, it is recommended that the Intensive Care Safe Patient Transfer Form be used for effectively delivering adult patients from intensive care units to inpatient clinics.