2002-2022 yılları arasında Türkiye'nin tarım sektörünün endüstri içi ticaret kuramı ile analizi
Agricultural trade of Turkey, analysis of agricultural sector between 2002-2022 with intra-industrial trade theory
  1. Tez No: 845059
  2. Yazar: ŞERİF YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM TURGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin 2002-2022 yılları arasındaki Tarım sektörünün ticaretini incelemektedir. Türkiye'de yaşanan 2001 ekonomik ve politik krizinden sonraki 20 yıllık tarım sektörünü periodunu inceleyen bu çalışmada endütri içi ticaret teorisi araştırma yöntemi olarak kullanılmıştır. Ölçüm medotu ise Glubell-Lloyd endeksidir. Neo-Liberal politikalar sonra gelişmiş ekonomiler GSYH içerisindeki sektör paylarında en az payı tarım sektörüne vermektedir. Zenginleşmenin ve kalkınmanın temeli sanayileşme ve devamında hizmet sektörü olarak formule edilmiştir. Türkiye'de bu politikayı benimsemiş 1980 sonrası tarımsal büyümeden vazgeçip sanayi ve hizmet sektörü yatırımlarına öncelik vermiştir. Ancak çalışmada görülmektedir ki, tarımsal ürün ticaretinden en fazla değeri kazanan ülkeler yine bu gelişmiş ülkelerdir. Bu ülkelerin başında ABD, Hollanda, Fransa ve Almanya gelmektedir. Çalışmada görülmektedir ki, tarım sektöründe Türkiye uluslararası piyasada karşılaştırmalı üstünlüğe sahip olmayıp tarım sektörünü rekabete açmıştır. Ancak teknoloji ve markalaşma ile tarım sektöründen katma değer yaratılabilir ve en kalkınmış ülkelerin elde ettiği tarımsal ürün gelirlerin yaklaşabilir. Bu potansiyeli bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the trade of Turkey's agricultural sector between 2002-2022. In this study, which examines the 20-year period of the agricultural sector after the 2001 economic and political crisis in Turkey, intra-industry trade theory was used as the research method. The measurement method is the Glubell-Lloyd index. After Neo-Liberal policies, developed economies give the least share of sector shares in GDP to the agricultural sector. The basis of enrichment and development has been formulated as industrialization and subsequently the service sector. Turkey also adopted this policy and gave up agricultural growth after 1980 and gave priority to industrial and service sector investments. However, it is seen in the study that the countries that gain the most value from agricultural product trade are these developed countries. The leading countries are the USA, the Netherlands, France and Germany. It is seen in the study that Turkey does not have a comparative advantage in the international market in the agricultural sector and has opened the agricultural sector to competition. However, with technology and branding, added value can be created from the agricultural sector and the income from agricultural products can approach the income of the most developed countries. It has this potential.