2-4 yaş arası çocuklarda ekran maruziyeti ile davranışsal problemler arasındaki ilişkininincelenmesi
Assesment of the relationship between screen exposure and behavioral problems in 2-4 year old children
- Tez No: 845117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BOSTAN GAYRET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Gelişen teknoloji ile birlikte dijital medya cihazları ve ekran maruziyeti hayatımızın değiştirilemez bir parçası haline gelmiştir. Gelişimin önemli basamaklarının yer aldığı erken çocukluk döneminde ekran maruziyetinin olası etkileri güncel bir araştırma konusudur. Çalışmamızda 2-4 yaş arası çocukların ekran maruziyetinin duygusal ve davranışsal problemler ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu tanımlayıcı kesitsel çalışmaya 2023 yılı Ekim-Kasım ayları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Çocuk Polikliniği'ne rutin çocuk sağlığı izlemi için başvuran 2-4 yaş arası çocuklar ve anneleri dahil edildi. Annelere yüz yüze görüşme ile Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA) ve tarafımızca oluşturulmuş anket uygulanmış, çocukların antropometrik ölçüm verileri elde edilmiştir. Çocuklar, ekran izleme sürelerine göre 4 saat olarak üç gruba ayrılarak veriler istatistiki olarak karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, anlamlılık p4 saat olduğu saptanmıştır. Ekran izleme süresi >4 saat olan grubun diğer gruplara göre akıllı cep telefonu erişimi varlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmiştir (p=0,003). Çocuğun yemek saatinde, uyumadan önce ve uyanır uyanmaz ekran izleme varlığı >4 saat grubunda diğer gruplarla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p=0,009, 0,007, 0,009). GGA alt ölçeklerinden; duygusal sorunlar, dikkat eksikliği/aşırı hareketlilik, akran sorunları ve toplam güçlük puanının ekran izleme süresi 4 saat ve üzerine çıktıkça yükseldiği bulunurken (p=0,015, 0,004, 0,039, 0,007),
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: With developing technology, digital media devices and screen exposure have become an unchangeable part of our lives. The possible effects of screen exposure in early childhood, when important stages of development occur, are a current research topic. Our study aimed to evaluate the relationship between screen exposure and emotional and behavioral problems of children aged 2-4 years. MATERIALS AND METHODS: Children aged 2-4 years old and their mothers who applied to the Health Sciences University (SBU) Bağcılar Training and Research Hospital Child Health and Diseases Clinic for routine child health monitoring between October and November 2023 were included in this cross- sectional descriptive study. The Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ) and the questionnaire created by us were administered to the mothers through face-to- face interviews, and the anthropometric measurement data of the children were obtained. The children were divided into three groups as 4 hours according to their screen time, and the data were compared statistically. The results were evaluated at the significance level of p4 hours A statistically significant difference was observed between the group with screen time >4 hours and the presence of smart mobile phone access compared to the other groups (p = 0.003). A statistically significant difference was found in the presence of screen during the child's mealtime, before going to sleep and as soon as they woke up in the > 4-hour group compared to the other groups (p = 0.009, 0.007, 0.009). Among the SDQ subscales emotional problems, attention deficit/ hyperactivity, peer problems and total difficulty scores increased as the screen time increased to 4 hours or more (p=0.015, 0.004, 0.039, 0.007), while there was no statistically significant difference viii between the scores of the