Nesne temelli sayı algısının elektrofizyolojisi
Electrophysiology of object based number perception
- Tez No: 845126
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR GÜNTEKİN, PROF. DR. AHMET AYHAN ÇİTİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Nesne sayılarını algılama yetimizde üç-dört nesne sayısından daha az sayıdaki nesneleri doğrudan ve hatasız sayabildiğimiz, daha fazla sayıdaki nesnelerin sayısını tahmin etme yoluyla dolaylı olarak sayabildiğimiz belirtilmiştir. Sayı algısı yetimizin özellikleri davranışsal çalışmalarla ve son yıllarda yapılan elektrofizyolojik çalışmalarla incelendiğinde belirtilen bu ayrışmanın iki farklı sayı algılama sistemimizin varlığına işaret ettiği bulunmuştur. Ancak yapılan elektrofizyolojik çalışmalarda farklı nesne sayısı koşullarına verilen olaya ilişkin osilasyon yanıtlarının derinlemesine incelenmediği görülmüştür. Bu incelemeyi gerçekleştirmek amacıyla 30 sağlıklı genç katılımcının olaya ilişkin osilasyon yanıtları analiz edilmiştir. Bu yanıtlar noktalardan oluşan ve sayıları sıfırdan dokuza kadar değişen nesne koşullarına verdikleri elektrofizyolojik yanıtlardır. Nesne sayılarını algılama yetimizin elektrofizyolojik zeminini olaya ilişkin faz tutarlılığı ve olaya ilişkin güç analizleriyle incelediğimiz çalışmamızda doğrudan ve hatasız sayabildiğimiz sayı sınırının 3 nesne sayısı olduğu hipotez edilmiştir. Bu doğrultuda olaya ilişkin osilasyon yanıtları nezdinde 3 nesne sayısına kadar olan nesne koşullarıyla 4 ve daha fazla sayıdaki nesne koşullarının farklılaşacağı beklenilmiştir. Yapılan analizler sonucunda nesne sayılarının olaya ilişkin faz tutarlılığı yanıtlarıyla temsil edildiği bulunmuştur. Bununla birlikte, katılımcıların 3 nesne sayısına kadar olan nesne koşullarıyla 4 ve daha fazla sayıdaki nesne koşullarına verdiği hem olaya ilişkin faz tutarlılığı yanıtlarının hem de davranışsal yanıtların farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar, iki farklı sayı algılama yetimiz olduğunu ve sayıları doğrudan algılayan birinci yetimizin üst sınırının 3 sayısı; sayıları dolaylı algılayan ikinci yetimizin de alt sınırının 4 sayısı olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, bu ayrışmış sayı algılama sistemimizin zemininde matematiksel nesnelerin inşasının bulunduğu iddia edilmiş ve çalışmanın bulgularıyla matematiksel nesnelerin inşasına dair teorik yaklaşımın tutarlılıkları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
It has been stated that we can directly and accurately count the number of objects which are fewer than three or four objects, and indirectly estimate the number of larger objects in our ability to perceive the number of objects. When the characteristics of our number perception ability were examined through behavioral and electrophysiological studies conducted in recent years, it was found that this separation indicated the existence of two different number perception systems. However, in electrophysiological studies, it has been seen that event-related oscillatory responses to different object based number conditions have not been examined in depth. In order to do this investigation, the event-related oscillatory responses of 30 healthy young participants were analyzed. These electrophysiological responses were in reaction to object conditions composed of dots, with quantities ranging from zero to nine. In our study, where we examined the electrophysiological basis of our ability to perceive object numbers through event-related phase coherence and event-related power analyses, it was hypothesized that the limit of numbers we can count directly and without error is 3 object numbers. Accordingly, it was expected that the object conditions with up to 3 objects and the object conditions with 4 or more objects would differ in terms of event-related oscillatory responses. As a result of the analyses, it was found that object numbers were represented by event-related phase coherence responses. In addition to this, it was reported that both the event-related phase coherence responses and behavioral responses of the participants to the object conditions with up to 3 objects and the conditions with 4 or more objects differed. These results show that we have two different abilities for perceiving the numbers and that the upper limit of our first ability to perceive numbers directly is the number 3; the lower limit of our second ability to perceive numbers indirectly is the number 4. Also, it has been claimed that the basis of this dissociated number perception system lies in the construction of mathematical objects, and the consistency of the findings of the study with the theoretical approach to the construction of mathematical objects has been revealed.