HLA-G gen polimorfizmlerinin obezite ile ilişkisi
Association of HLA-G gene polymorphisms with obesity
  1. Tez No: 580668
  2. Yazar: ALAA AMER MOHAMMAD MOHAMMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÖZBAŞ GERÇEKER, DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ MIHÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Obezite, hormonal ve metabolik farklılıklar ile tanımlanan, genetik, çevresel ve metabolik olarak birden fazla faktör ile ilişkilendirilmiş bir hastalıktır. Obez bireylerdeki inflamasyon değişiklikleri ve immün hücre fonksiyonları obezitenin patofizyolojik etkilerinin oluşmasında önemli bir role sahiptir. İnsan lökosit antijeni G (HLA-G), klasik olmayan HLA sınıf I antijen grubunda yer almaktadır. HLA-G geni, 6. kromozomun kısa kolunda bulunur (6p21.31). HLA-G molekülü T ve B lenfositlerin baskılanmasının indüklenmesi ve doğal öldürücü hücreler ve antijen sunan hücreler ile ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı HLA-G gen polimorfizmi ile obezite arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Çalışmaya 50 normal (BKI30) birey dahil edilmiştir. Çalışmada HLA-G geni le ilgili üç polimorfizm; 14 bç insersiyon/ delesyon 3' UTR (rs66554220), rs41557518 ve rs1063320 PCR-agaroz jel elektroforez metodu ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, polimorfizmler ile obezite arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity is a disease that is defined by hormonal and metabolic differences and is associated with genetic, environmental and metabolic factors. Inflammation changes and immune cell functions in obese individuals have an important role in the pathophysiological effects of obesity. The human leukocyte antigen G (HLA-G) belongs to the class I antigen of non-classical HLA. HLA-G gene is found on chromosome 6 (6p21.31). HLA-G molecule is associated with natural killer cells and antigen presenting cells and induction of the suppression of T and B lymphocytes. This study aims to clarify the association of HLA-G gene polymorphisms with obesity. The study subjects were obtained from 50 normal (BMI30) patients. In this study, three HLA-G gene polymorphisms HLA-G 14 bp insertion/ deletion polymorphism in the 3ʹ UTR (rs66554220), rs41557518 and rs1063320 using the PCR agarose gel electrophoresis technique were studied. The statistical analysis for HLA-G (rs66554220), HLA-G (rs41557518), and HLA-G (rs1063320) polymorphisms showed that there is no significant association with obesity (p0.05).