Kişilik özellikleri ile perioperatif anestezik ilaç tüketimi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between personality traits and perioperative anaesthetic drug consumption
  1. Tez No: 845138
  2. Yazar: HATİCE BÖLÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZGİN BİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve amaç: Bireylerin depresan/anestezik ilaçlara karşı toleransının farklı olduğu gözlenmektedir. Yapılan çalışmalar birtakım kişilik özellikleri ile anestezi ihtiyacının değişebileceğini işaret etmektedir. Bu çalışmanın amacı OPU işlemi uygulanacak hastalarda kişilik özellikleri ile propofol tüketimi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde OPU işlemi yapılacak 90 hasta dahil edildi. Hastalara işlemden bir gün önce Kişilik İnanç Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği uygulandı. Hastalara rutin sedoanaljezi protokolü uygulandı. Toplamda tüketilen propofol miktarı ve anestezi süresi, RSS skoru 4'e ulaşıncaya kadar tüketilen propofol miktarı ve geçen süre, sık görülen komplikasyonlar, yan etkiler, hemodinamik veriler, analjezik tüketimi, VAS skorları, derlenme süreleri ve hasta memnuniyeti kayıt edildi. Bulgular: Hastaların kişilik skorlarında en yüksek değer çekingen kişilik skoru (14,48) olarak saptandı. Anksiyete skorları 10,46 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objectives: It is observed that individuals have different tolerance to depressant/anaesthetic drugs. Studies indicate that some personality traits may change the need for anaesthesia. The aim of this study was to investigate the relationship between personality characteristics and propofol consumption in patients undergoing OPU procedure. Materials and methods: This prospective observational study included 90 patients undergoing OPU procedure at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Hospital. Personality Belief Scale and Beck Anxiety Scale were administered to the patients one day before the procedure. Routine sedoanalgesia protocol was applied to the patients. The total amount of propofol consumed and duration of anaesthesia, the amount of propofol consumed and the time until the RSS score reached 4, common complications, side effects, haemodynamic data, analgesic consumption, VAS scores, recovery times and patient satisfaction were recorded. Results: The highest value in the personality scores of the patients was found as avoidant personality score (14,48). Anxiety scores were found to be 10.46.