Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinde kolonoskopi yapılan hastalarda kolon polip sıklığı ve özelliklerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the frequency and characteristics of colon polyps in patients undergoing colonoscopy at Çanakkale Onsekiz Mart Universitesi application and research hospital
- Tez No: 845157
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BEYAZİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Kolon polipleri, barsak lümenine submukoza veya mukozadan çıkıntı yapan lezyonlardır. En sık rektum ve sigmoid bölgede olmak üzere genellikle multiple olarak izlenmiştir. Kolon polipleri neoplastik ve non-neoplastik olarak iki gruba ayrılır. Adenomlar neoplazi riskli yüksek olan gruptur. İleri yaş displazi, villöz karakter ve çaptan bağımsız olarak neoplazi riskini arttıran faktörüdür. Kolorektal kanserler (KRK) dünyada akciğer ve meme kanserinden sonra en sık görülen 3. kanserdir. KRK polip zemininden gelişmektedir. Ortalama olarak 7 ila 10 yıl arasında adenamatöz karakterde bir polip KRK'e dönüşebilmektedir. Kolonoskopi KRK'e erken tanı konulmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı kolonoskopi ile saptanan poliplerin özellikleri, boyutları, sayısı, yerleşim yerleri, histopatolojik özelliklerinin incelenmesidir Yöntem: Bu çalışma 01.01.2019 ve 17.10.2022 tarihleri arasında ÇOMÜ Tıp Fakültesi hastanesine başvurarak 18 yaş üstü kolonoskopi yapılan hastaları kapsamaktadır. Kolonoskopide polip saptanan hastalarda polip sayısı, polip şekli, lokalizasyonu, boyutu incelendi. Hastaların Hgb, MCV, ferritin ve tümör belirteçlerinden CEA, CA 19-9 düzeylerine bakıldı. Alınan poliplerin histopatolojik bulguları ayrıntılı olarak incelendi. Bulgular: Çalışmaya 478'i erkek 255'i kadın olmak üzere 733 hasta dahil edildi. En genç hasta 20 en yaşlı hasta 89 yaşında, hastaların ortalaması yaşı 60,58 (SS=11,94)idi. Polip sayısı 1 olan hasta sayısı 443 (%60,4), 2 olan hasta sayısı 186 (%25,4), 3 ve 3'ten fazla polipi olan hasta sayısı 104 (%14,2) idi. Erkek katılımcılarda polip sayısı istatiksel olarak anlamlı olarak daha iv yüksekti. Çalışmada toplam 979 polip incelendi. Poliplerin %64,5'i 5 mm'den küçük. Poliplerin %82,9'u sesil karakterde saptandı. Poliplerin 41.2'si tübüler adenom olarak saptandı. %27,8'i rektum, %24,1'i sigmoid kolon, %69,3'ü distal yerleşimliydi. Sadece rektoskopi yapılan hastalarda çalışmaya dahil olması nedeniyle çalışmamızda rektumda polip oranı daha yüksek saptanmıştır. Anemisi olan hasta sayısı 177 (%24,1) idi. Anemi durumlarına göre yaş ortalamaları karşılaştırıldığında, anemisi olan grupta yaş ortalaması istatiksel olarak anlamlı bir şekilde daha yüksek bulundu. Sonuç: Kolon polipleri genelde asemptomatik seyretmekte klinik belirti vermemektedir. Neoplastik olan grubunda KRK'e dönüşme potansiyeli olduğu erken tanı önem taşımaktadır. Tarama programlarına uyulması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective and Introduction: Colon polyps are lesions protruding from the submucosa or mucosa into the intestinal lumen. They are most commonly observed in the rectum and sigmoid region and usually multiple. Colon polyps are divided into two groups as neoplastic and non-neoplastic. Adenomas are the group with a high risk of neoplasia. Advanced age is a factor that increases the risk of neoplasia independent of dysplasia, villous character and diameter. Colorectal cancers (CRC) is the 3rd most common cancer in the world after lung and breast cancer. CRC develop from polyps. On average, an adenamatous polyp can transform into CRC between 7 and 10 years. Colonoscopy plays an important role in early diagnosis of CRC. The aim of this study was to investigate the characteristics, size, number, localization and histopathologic features of polyps detected by colonoscopy. Method: This study included patients over 18 years of age who underwent colonoscopy at COMU Medical Faculty Hospital between 01.01.2019 and 17.10.2022. The number of polyps, polyp shape, localization and size were examined in patients with polyps detected in colonoscopy. Hgb, MCV, ferritin and tumor markers CEA, CA 19-9 levels were examined. Histopathologic findings of the polyps were examined in detail. Conclusion: The study included 733 patients, 478 males and 255 females. The youngest patient was 20 years old, the oldest patient was 89 years old and the mean age of the patients was 60,58 years (SD=11,94). The number of patients with 1 polyp was 443 (60,4%), 2 polyps was 186 (25,4%), 3 or more than 3 polyps was 104 (14,2%). The number of polyps was statistically significantly higher in male participants. A total of 979 polyps were vi analyzed in the study. 64,5% of the polyps were smaller than 5 mm. 82,9% of the polyps were sessile. 41,2% were tubular adenomas. 27,8% were located in the rectum, 24,1% in the sigmoid colon and 69,3% in the distal colon. Since only patients who underwent rectoscopy were included in the study, the rate of polyps in the rectum was found to be higher in our study. The number of patients with anemia was 177 (24,1%). When the mean age was compared according to anemia status, the mean age was statistically significantly higher in the group with anemia. Results: Colon polyps are generally asymptomatic and do not cause clinical symptoms. Early diagnosis is important as the neoplastic group has the potential to transform into CRC. It is important to comply with screening programs.