Metastatik kastrasyon dirençli prostat kanserli hastalarda Ga-68 PSMA PET/BT ile Lu-177 PSMA SPECT/BT'de hesaplanan lezyon temelli SUV parametrelerinin korelasyonu
Correlation of lesion-based SUV parameters calculated in Ga-68 PSMA PET/CT and Lu-177 PSMA SPECT/CT in patients with metastatic castration-resistant prostate cancer
  1. Tez No: 845166
  2. Yazar: BERKAY ÇAĞDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu araştırmada prostat spesifik membran antijen (PSMA) temelli radyoligand tedavi (RLT) uygulanan metastatik kastrasyon dirençli prostat kanserli (mKDPK) hastalarda 24. saat Lutesyum-177 Prostat Spesifik Membran Antijen (Lu-177 PSMA) kantitatif Tek Foton Emisyon Tomografisi/Bilgisayarlı Tomografi (SPECT/BT) tetkikinden elde edilen lezyon temelli SUV parametrelerinin, tedavi öncesi Galyum-68 Prostat Spesifik Membran Antijen (Ga-68 PSMA) Pozitron Emisyon Tomografisi/Bilgisayarlı Tomografi (PET/BT) görüntülemesindeki SUV parametreleri ile korelasyonunun incelenmesi ve lezyon temelli tedavi yanıtı ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kapsamında, Kasım 2021-Ağustos 2023 tarihleri arasında, en az 2 kür Lu-177 PSMA tedavisi alan 55 hastanın, 24. saat Lu-177 PSMA kantitatif SPECT/BT görüntülemesinden fizyolojik ve metastatik lezyonların SUV parametreleri, yerleşim yeri, boyutları hesaplandı. PSMA RLT öncesi Ga-68 PSMA PET/BT görüntülerinde aynı bölgelerden SUV parametreleri hesaplandı. Araştırmaya dahil edilen hastaların hastane bilgi sisteminden, Gleason skoru, yaş bilgisi ve PSMA RLT öncesi almış olduğu diğer tedaviler not edildi. Ayrıca her 2 kür Lu-177 PSMA tedavisi sonrası Ga-68 PSMA PET/BT tetkiki ile kürler öncesi Ga-68 PSMA PET/BT karşılaştırılarak lezyon temelli tedavi yanıtı incelendi. Bulgular: Araştırmamız sonucunda, Ga-68 PSMA PET/BT'den elde edilen SUV parametrelerinin; Lu-177 PSMA SPECT/BT'den elde edilen SUV parametrelerinden daha yüksek olduğu ve iki ölçüm arasında, fizyolojik alanlarda daha belirgin olmak üzere orta-yüksek düzeyde korelasyon saptanmıştır (p3 mL hacme sahip malign lezyonlarda daha yüksek korelasyon düzeyi mevcuttur (R²=0,67; R²=0,74). Lu-177 PSMA SPECT/BT'den elde edilen SUV parametreleri lezyon temelli tedavi yanıtı belirlemede bağımsız bir prediktör olduğunu göstermektedir. Sonuç: İki görüntülemeden elde edilen lezyon temelli SUV parametrelerinin korelasyonu yüksek olup bulgularımız PSMA RLT (radyoligand terapi) sonrası SPECT/BT görüntülemesinin tedavi yanıtı için prediktif değerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the correlation between lesion-based SUV parameters obtained from the 24-hour Lutetium-177 Prostate Spesific Membrane Antigen (Lu-177 PSMA) quantitative Single Photon Emission Tomography/Computer Tomography (SPECT/CT) examination and the SUV parameters from pre-treatment Ga-68 PSMA PET/CT imaging in patients with metastatic castration-resistant prostate cancer (mCRPC) undergoing prostate-specific membrane antigen (PSMA) targeted radioligand therapy (RLT). Furthermore, the aim is to determine the relationship between lesion-based treatment response and these parameters. Materials and Methods: In the scope of the research SUV parameters, locations, and sizes of physiological and metastatic lesions were calculated from the 24th hour Lu-177 PSMA quantitative SPECT/CT imaging of 55 patients who received at least 2 cycles of Lu-177 PSMA treatment between November 2021 and August 2023. SUV parameters from the same regions were also calculated from Ga-68 PSMA PET/CT before Lu-177 PSMA treatment. Patient data, including Gleason score, age and previous treatments before Lu-177 PSMA therapy, were noted. Lesion-based treatment response was examined by comparing post-treatment Ga-68 PSMA PET/CT with pre-treatment Ga-68 PSMA PET/CT after each of the two Lu-177 PSMA treatments. Results: Our research revealed that SUV parameters obtained from Ga-68 PSMA PET/CT were higher than those obtained from Lu-177 PSMA SPECT/CT and a moderate to high correlation between the two measurements, especially higher in physiological areas (p3 mL (R²=0.67; R²=0.74). SUV parameters from Lu-177 PSMA SPECT/CT were identified as an independent predictor for lesion-based treatment response. Conclusion: The correlation of lesion-based SUV parameters obtained from the two imagings is high, and our findings demonstrate the predictive value of SPECT/CT imaging after PSMA Radioligand therapy (RLT) for treatment response.