Genç haltercilerde farklı yüklerde uygulanan skuat egzersizinin tükenişe kadar yapılan silkme performansı üzerine akut etkisi
Acute effect of squat training at different loads on the performance of the lifts to exhaustion in young weightlifters
- Tez No: 845164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Uygulanan antrenmanların ana hedefi sporcuların bir takım belirli özelliklerini geliştirerek yapmış oldukları spor branşında daha iyi performans ve daha büyük başarılar elde etmesini sağlamaktır. Bu çalışmanın amacı, genç halter sporcularında farklı yüklerde uygulanan squat egzersizlerinin tükenişe kadar yapılan silkme performansı üzerine akut etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla çalışmaya aktif halter sporcusu olan (yaş; 17.4 ± 0.52 boy uzunluğu; 1.75 ± 0.1 vücut ağırlığı; 87.7 ± 25.79) toplam gönüllü 12 sporcu katılım sağlamıştır. Sporculara haltere özgü ısınmanın ardından 10 tekrar vücut ağırlığıyla dip squat, dinlenme ardından %90 ile 3 tekrar veya %50 ile 8 tekrar ön dip squat, 4 dakika dinlenme ardından silkme performansını tükenişe kadar bütün sporcular uygulamışlardır. Araştırma sonunda verilerin istatistiksel olarak analiz edilmesinde ise SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Normallik sınaması için Shapiro-Wilk testi; homojenlik sınaması için Levene testi uygulandı. Normal dağılım göstermeyen veri setleri için çarpıklık ve basıklık değerleri kontrol edildi ve ±2 değeri içinde olan veri setlerinin normal dağılım gösterdiği kabul edildi. Uygulamalar arasındaki farkların analizi için tekrarlı ölçümlerde çift yönlü varyans analizi (2x3) uygulandı. Sonuç olarak, deneklerin tüm uygulamalarında 1. ve 2. ölçümler arasındaki ön dip skuat tekrar sayılarında istatistiksel olarak yüksek şiddette anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Uygulama sonuçları, dikkatlice belirlenen skuat egzersizi protokollerinin genç haltercilerde tükenişe kadar yapılan silkme performansında olumlu değişikliklere neden olduğunu ortaya koydu. Katılımcılar arasında tekrar sayılarında gözlemlenen artışlar ve performansta izlenen olumlu değişimler, skuat egzersizinin genç haltercilerin kısa vadeli performansını etkileyebilecek bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main goal of the applied training is to improve a number of specific characteristics of the athletes in order to achieve better performance and greater success in their sport branch. The aim of this study was to investigate the acute effects of squat exercises applied at different loads on shrug performance until exhaustion in young weightlifting athletes. For this purpose, a total of 12 volunteer athletes who were active weightlifting athletes (age; 17.4 ± 0.52 years; height; 1.75 ± 0.1 body weight; 87.7 ± 25.79) participated in the study. After a weightlifting-specific warm-up, the athletes performed 10 repetitions of bottom squat with body weight, 3 repetitions with 90% or 8 repetitions of front bottom squat with 50% after rest, 4 minutes of rest, and all athletes performed the shrug performance until exhaustion. At the end of the research, SPSS 22.0 package programme was used to statistically analyse the data. Shapiro-Wilk test for normality test and Levene test for homogeneity test were applied. Skewness and kurtosis values were checked for data sets that did not show normal distribution, and data sets within ±2 were considered to show normal distribution. Two-way analysis of variance (2x3) was used to analyse the differences between the treatments. As a result, a statistically highly significant difference was found in the number of pre-bottom squat repetitions between the 1st and 2nd measurements in all treatments of the subjects. The results of the application revealed that carefully determined squat training protocols caused favourable changes in the performance of the shrug to exhaustion in young weightlifters. The observed increases in repetition counts and favourable changes in performance among the participants suggest that squat exercise has the potential to influence the short-term performance of young weightlifters.