Atelye tipi üretim ortamında işlerin çizelgelenmesi için yapay sinirsel ağ yaklaşımı
An Artifical neural networks approach to job shop scheduling problem
  1. Tez No: 84517
  2. Yazar: ÜMİT ALİ ÖZKAZANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. SERMET ANAGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
IV ÖZET Yapay zeka tekniklerinin uygulamalarda kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, dikkat çeken yaklaşımlardan biri de yapay sinirsel ağlar olmuştur. Öğrenme, durumlardan çıkarsamalar yapabilme yetenekleri ve özellikle de bilginin paralel işlenebilmesi niteliği sayesinde çoğu NP-zor kapsamına giren eniyileme problemlerinin çözümü için alternatif bir yaklaşım olmuştur. Çalışmada, NP-zor sınıfına giren atelye tipi üretim ortamında işlerin çizelgelenmesi problemi ele alınmış ve Hopfield sinirsel ağı üzerinde yapılandırılmıştır. Temel olarak, problem, tüm işlerin toplam tamamlanma zamanını en küçükleyecek ve diğer ilgili kısıtlan sağlayacak biçimde bir enerji fonksiyonu ile tanımlanmıştır. Amaç, hızlı bir şekilde paralel dağıtılmış işleme yeteneklerinden yararlanarak kabul edilebilir olası çizelgeler oluşturmaktır. Önerilen yapı, farklı sayıda iş ve makineden oluşan örnek problemler üzerinde sınanmıştır. Anahtar Kelimeler Eniyileme Kombinatorik Problemler Sinirsel Ağlar Çizelgeleme
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the most promising approaches as artificial intelligence techniques put in practice has been artificial neural networks. Artificial neural networks, due to having the ability of learning, generalizing from situations and especially characteristic of parallel distributed processing, have become an alternative approach for solving the class of NP- hard optimization problems. In the study, job shop scheduling problem has been mapped onto Hopfield neural network. Basically, problem has been defined by an energy function satisfying the objective of the minimizing the total completion time of all jobs and other related constraints. The aim is to form an acceptable possible suboptimal schedules in a fast way by using the ability of parallel processing. The proposed framework has been tested on example problems consisting of different number of jobs and machines. Key Words Optimization Combinatorial Problems Neural Networks Scheduling