Aşınmış seramik kesici uçların yeniden kullanılabilirliği
Reusage of worn ceramik cutting tools
- Tez No: 84518
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ MALKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Günümüzde talaşlı imalat sektöründe seramik kesici takımların kullanımları oldukça yaygındır. Sert malzemelerin işlenmesinde ve diğer zor talaş kaldırma işlemlerinde, söz konusu uçlar yüksek kesme hızlarında başarılı olarak uygulanırlar. Oldukça pahalı olan bu uçlar, kitle imalatında bir defa kullanılmakta ve katere hemen yeni bir uç takılmaktadır. Yapılan araştırmaların neticesinde, kullanılmış sinter karbür kesici uç ve seramik uçların bir müddet sonra ülkemiz endüstrisindeki bir çok fabrikada büyük miktarlarda biriktikleri gözlenmiştir. Seramik kesici uçların işletmelere yeni bir uç olarak kazandırılmasının mümkün olduğu ve böyle bir çalışmanın büyük döviz kazancı getireceği, ayrıca doğal olarak maliyet düşüşü sağlayacağı aşikar bir gerçek olarak göze çarpmaktadır. Bu sebepten dolayı seramik kesici takımların bir aparat yardımıyla taşlanabilecekleri ve daha sonra adeta yeni bir uç haline getirilmelerini sağlamak bu çalışmanın konusunu teşkil etmiştir. Çalışmalar TUSAŞ MOTOR SANAYİİ A.Ş. atölye şartlarında gerçekleştirilmiş olup bu kuruluşta oldukça büyük miktarlarda kullanılmakta olan Greenleaf firmasının RNGN 45 kod numaralı seramik uçları deney malzemeler olarak ele alınmıştır. Bu uçlar 12.7 mm çapında ve 7.92 mm yüksekliğinde silindirik bir üründür. Bileme aparatlarının ve bileme işlemlerinden sonra taşlanmış uçların, kesme ağızlarına pah kırma işlemine tabii tutulması için gereken donanımların geliştirilmesi çalışmalarımızın ana konusunu teşkil etmiştir.Çalışmaların sonunda bileme işi için istenirse daha da büyük sayılarda uçları bilemeye elverişli bir kolaylık aparatının protitipi mahiyetinde on dört ucu aynı anda bir manyetik tabla üzerinde bileylenebilmesini sağlayan bir aparat ve bir pah kırma aparatı geliştirilmiş ve başka tipteki seramik kesici uçlar içinde farklı kolaylık aparatlarının geliştirilebileceği ve böyle çalışmaların, atık malzemelerin yeniden kazanımı suretiyle Türk endüstrisine büyük katkılar sağlayabileceği kanatma varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays ceramic cutting tools are used commonly in machining industry. These cutting tools can be used successfully in machining of hard materials at high cutting speeds. These expensive cutting tools are used once in machining and than a new one is inserted into holder. In our observations it is seen that sintered carbide cutting tools and ceramic cutting tools have been kept in large amounts in many industries. It is obvious that worn ceramic cutting tools can be gained as a new one and in such a study a great amount of cost reduction is possible. Because of this, our aim in this study is to provide regrinding of ceramic cutting tools by a fixture and than make them new cutting tools. Our studies are performed in TUSAŞ ENGINE IND. conditions and Greenleaf RNGN 45 code numbered cutting tool is taken as our experiment material which is used in great amounts in the company. These cylindrical ceramic cutting tools have 0.500 inch diameter and 0.312 inch height. Our main subject is about improving regrinding fixtures and devices used in chamfering cutting edges of reground ceramic inserts. In conclusion of our study, a fixture which can provide regrinding of fourteen cutting tools at the same time and a chamfering device is designed. It is observed that different fixtures for different kinds of ceramic cutting tools can be improved and such studies provide great amount of cost saving in Turkish industry by gaining used cutting tools.