Development and evaluation of a transfer learning-based framework for early detection and classification of diabetes mellitus through medical imaging and biochemical data
Diabetes mellitus'in erken tespit ve sınıflandırılması için transfer öğrenme tabanlı bir çerçevenin geliştirilmesi ve değerlendirilmesi: Tıbbi görüntüleme ve biyokimyasal veriler üzerinde
- Tez No: 845170
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Diyabetes mellitus, yüksek kan glukoz seviyeleri ile karakterize edilen karmaşık bir metabolik bozukluktur ve benzersiz bir büyüklükte küresel bir sağlık krizi olarak ortaya çıkmıştır. Yaygınlığında sürekli artış ve bireyler, sağlık sistemleri ve dünya genelinde toplumlar üzerinde derin etkileri ile, diyabetes mellitus, yenilikçi ve dönüştürücü çözümleri gerektiren çok yönlü bir zorluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırma, bu kronik metabolik bozukluğun daha etkili ve verimli bir teşhis sürecine katkıda bulunarak sağlık sonuçlarını artırmayı amaçlamaktadır. Bu tezin genel amacı, tıbbi görüntüleme ve biyokimyasal verilerin entegrasyonu yoluyla diyabetes mellitus'un erken tespiti ve doğru sınıflandırılması için özel olarak tasarlanmış bir transfer öğrenme tabanlı çerçevenin geliştirilmesi ve değerlendirilmesini öncü olarak yapmaktır.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus, a complex metabolic disorder characterized by elevated blood glucose levels, has emerged as a global healthcare crisis of unprecedented magnitude. With its relentless increase in prevalence and the profound impact it exerts on individuals, healthcare systems, and societies worldwide, diabetes mellitus presents a multifaceted challenge that demands innovative and transformative solutions, this research seeks to enhance healthcare outcomes by contributing to a more efficient and effective diagnostic process for this chronic metabolic disorder. The overarching objective of this thesis is to pioneer the development and evaluation of a transfer learning-based framework designed explicitly for early detection and accurate classification of diabetes mellitus through the integration of medical imaging and biochemical data.