Çoklu duyusal öğrenme ve bilateral transfer temelli bir çalışma yönteminin keman eğitiminde entonasyon gelişimine etkisi
The effect of a study method based on multi-sensory learning and bilateral transfer on intonation development in violin education
  1. Tez No: 925814
  2. Yazar: BEYZA KARAKAŞ GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. MEHLİKA DÜNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma, keman sanatçısı ve keman eğitmeni Prof. Daniel Mason tarafından geliştirilen ve ortaya atılan çoklu duyusal öğrenme ve bilateral transfer temelli çalışma yönteminin keman eğitiminde entonasyon becerilerine etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, deneysel ve betimsel boyutları içeren karma yöntem çalışmasıdır. Çalışmanın deneysel kısmında, nicel araştırma yöntemine bağlı tam (gerçek) deneme modellerinden kontrol gruplu ön test-son test deneysel desen kullanılmıştır. Betimsel kısımda ise çalışmanın deney grubu öğrencilerinin görüşleri alınarak nitel veriler elde edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda Lisans 1 ve Lisans 2 düzeyinde öğrenim gören ve bireysel çalgısı keman olan 5'i deney grubu, 5'i kontrol grubu öğrencisi olmak üzere toplam 10 öğrenci (n=10) oluşturmaktadır. Araştırmaya ilişkin verilerin toplanmasında, elektronik ortamda hazırlanıp uygulanan“Öğrenci Bilgi Formu”; çalışma grubunun ön test ve son test puanlarının değerlendirilmesinde“Entonasyon Değerlendirme Formu”; deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerinin 8 haftalık deneysel sürecinin takip edilip gözlenmesinde, yapılandırılmış“Deney Gözlem Formu”kullanılmıştır. Entonasyon Değerlendirme Formu ve Deney Gözlem Formu'nun 4 alan uzmanı ve 1 eğitim uzmanı görüşü doğrultusunda kapsam geçerlilik oranları hesaplanmıştır. Ön test ve son testte uygulanan, uzman görüşü alınarak ve pilot uygulamalar yapılarak seçilen, I, II, III, IV ve V. konumları kapsayan Hans Sitt - 100 Studies Op.32 No.56 etüdü, çalışmanın ana materyali olarak kullanılmıştır. Deneysel çalışmalara başlamadan evvel, öğrencilerin etüde ilişkin video kayıtları alınmış ve bu kayıtlar 4 alan uzmanı tarafından değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler öğrencilerin ön test kayıtlarını oluşturmuştur. Deneysel çalışma, belirlenen etüdün, çoklu duyusal öğrenme ve bilateral transfer temelli çalışma yönteminin kullanılması ile yapılmıştır. Kontrol grubu öğrencileri ise etüdü, uygun gördükleri bireysel çalışma yöntemlerini kullanarak çalışmıştır. Deneysel çalışma sürecinin tamamlanmasının ardından, gruplardaki öğrencilerden alınan video kayıtlarının uzmanlar tarafından değerlendirilmesi sonucu öğrencilerin son test puanlarına ulaşılmıştır. Deney grubu öğrencilerinin her birinin çalışma sürecindeki durumunun takip edilmesi ve performanslarının değerlendirilmesi amacıyla hazırlanan Deney Gözlem Formu'na göre çalışma yönteminde işitsel, dokunsal, kinestetik ve görsel modalitelere karşılık gelen uygulamaların entonasyon becerilerinin gelişimi üzerinde etkili olduğu, modalitelerin birleşik etkisiyle ve bilateral transfer temelli uygulamaların sağ el ve sol el arasındaki bilgi ve beceri transferini sağlaması ile entonasyon hatalarının daha hızlı fark edildiği ve düzeltildiği, öğrencilerin deney boyunca entonasyon becerilerini önemli ölçüde geliştirdiği ve belirlenen ölçülerde tekrar hata yapma oranlarının oldukça azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma sürecinin bitiminde, deney grubu öğrencilerinden 8 haftalık deneysel çalışma sürecine ilişkin öğrenci görüşleri alınarak nitel veriler elde edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, çoklu duyusal öğrenme ve bilateral transfer temelli çalışma yöntemi ile çalışan deney grubu öğrencileri, kendi uygun gördükleri yöntemlerle çalışan kontrol grubuna kıyasla daha başarılı olmuşlardır. Deney grubu öğrencilerinin“Entonasyon Değerlendirme Formu”na ilişkin ritim, ses ve yorumlama alt boyutlarına yönelik hem ayrı ayrı puanlarının hem de toplam puanlarının kontrol grubu öğrencilerinin puanlarından anlamlı ölçüde yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Entonasyon Değerlendirme Formu'nun toplam ve alt boyut puanları arasındaki ilişkileri incelemek için Spearman korelasyon analizi yapılmıştır. Bu analize göre, tüm alt boyutların genel entonasyon becerilerinin gelişiminde önemli rol oynadığı ve bu alt boyutların birbirleriyle güçlü ilişkiler içinde olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma bulgularına dayanarak, keman öğrencilerinin bireysel çalışmalarında, çoklu duyusal öğrenme ve bilateral transfer temelli yöntemlerin kullanımının teşvik edilmesi ve bu konu çerçevesinde keman eğitimi programları ile müzik eğitimi programlarına ve eğitmenlerine çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the effect of the multisensory learning and bilateral transfer-based study method developed and proposed by violin artist and violin educator Prof. Daniel Mason on intonation skills in violin education. The research is a mixed-method study including experimental and descriptive dimensions. In the experimental part of the study, a pre-test-post-test experimental design with a control group, which is one of the full (true) experimental models dependent on quantitative research method, was used. In the descriptive part, qualitative data were obtained by taking the opinions of the experimental group students. The study group consists of a total of 10 students (n=10), 5 in the experimental group and 5 in the control group, who are studying at the undergraduate levels 1 and 2 at Gazi University Department of Music Education in the 2023-2024 academic year and whose individual instrument is the violin. In collecting data related to the research,“Student Information Form”prepared and applied in electronic environment;“Intonation Evaluation Form”in evaluating the pre-test and post-test scores of the study group; and a structured“Experiment Observation Form”was used to follow and observe the 8-week experimental process of the experimental and control group students. Content validity ratios of the Intonation Evaluation Form and Experiment Observation Form were calculated in line with the opinions of 4 field experts and 1 education expert. Hans Sitt - 100 Studies Op.32 No.56 etude, which covers positions I, II, III, IV, and V, was used as the main material of the study, selected with expert opinion and pilot applications and applied in pre-test and post-test. Before starting the experimental studies, video recordings of the students regarding the etude were taken and these recordings were evaluated by 4 field experts. These evaluations constituted the pre-test recordings of the students. The experimental study was conducted using the multisensory learning and bilateral transfer-based study method for the determined etude. Control group students studied the etude using the individual study methods they deemed appropriate. After the completion of the experimental study process, the students' post-test scores were reached as a result of the evaluation of the video recordings taken from the students in the groups by experts. According to the Experiment Observation Form prepared for the purpose of tracking the status of each experimental group student in the study process and evaluating their performances, it was concluded that the applications corresponding to auditory, tactile, kinesthetic and visual modalities in the study method were effective on the development of intonation skills, that intonation errors were detected and corrected more quickly with the combined effect of modalities and bilateral transfer-based applications providing the transfer of knowledge and skills between the right and left hands, that students significantly improved their intonation skills throughout the experiment, and that the rates of repeating errors in the determined measures decreased considerably. At the end of the study process, qualitative data were obtained by taking student opinions from the experimental group students regarding the 8-week experimental study process. According to the research findings, experimental group students who studied with the multisensory learning and bilateral transfer-based study method were more successful compared to the control group who studied with methods they deemed appropriate. It was concluded that the experimental group students' scores for the rhythm, sound, and interpretation sub-dimensions of the“Intonation Evaluation Form”, both individually and in total, were significantly higher than the scores of the control group students. Spearman correlation analysis was performed to examine the relationships between the total and sub-dimension scores of the Intonation Evaluation Form. According to this analysis, it was concluded that all sub-dimensions play an important role in the development of general intonation skills and these sub-dimensions are in strong relationships with each other. Based on the research findings, encouragement of multi-sensory learning and bilateral transfer-based methods in individual practice for violin students has been recommended, and within this framework, various suggestions have been presented for violin education programs, music education programs and instructors.