Sodyum glukoz ko-transporter 2 inhibitörleri ile diyabetik ketozis ve enfeksiyon arasındaki ilişki: Tek merkez deneyimi
The relationship between sodium glucose co-transporter 2 inhibitors and diabetic ketosis/infection: Single center experiences
  1. Tez No: 845213
  2. Yazar: BURAK TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÇİFCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş ve Amaç: Diyabet ülkemizde ve dünyada önemli bir toplumsal problemdir. Kan şekeri yüksekliğinin ötesinde tüm sistemlerde yaygın ve hayati olabilecek komplikasyonlara sebep olmaktadır. Bu sebeple diyabet yönetiminde kan şekeri düzenlemesinin ötesinde bütüncül yaklaşım ve komplikasyonlar ile mücadele önemli yer tutmaktadır. Sodyum glukoz ko-transporter-2 (SGLT-2) inhibitörleri pek çok antidiyabetik ilaç ailesinden biri olup, güçlü kan şekere regülasyonu ve bundan bağımsız olarak kardiyak ve renal koruyucu etkiler ile öne çıkmaktadır. Güçlü etkinliğine rağmen diyabetik ketozis ve enfeksiyon açısından riskli görülmektedir, bu durum kullanımlarını kısıtlamaktadır. Biz SGLT2-i ile diyabetik ketozis ve enfeksiyon arasındaki ilişkiyi inceleyerek endişelerin haklılığını araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli ve retrospektif tasarlanmıştır. Ocak 2020 ve haziran 2023 tarihlerinde diyabetik ketozis ile kliniğimizde yatarak tedavi edilmiş olan ve 18 yaşından büyük 152 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastalarda ketozis ve eğer var ise enfeksiyon kliniğinin şiddeti SGLT-2 inhibitörü kullanan tip 2 diyabet hastaları, SGLT-2 inhibitörü kullanmayan tip 2 diyabet hastaları ve tip 1 diyabet hastaları arasında çeşitli parametreler aracılığıyla incelenmiştir. Bu parametreler hastanın başvuru sırasındaki ve taburculuğundaki; kan ve idrar biyokimya tetkikleri, ketozis tedavi süresi, intravenöz antibiyotik kullanım süresi, hastanede yatış süresi olarak belirlenmiştir. Bulgular: Çalışma kapsamında SGLT-2 inhibitörü kullanan tip 2 diyabetik hastalar, kullanmayan tip 2 diyabetik hastalar ile tip 1 diyabetik hastalar karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Diabetes is a serious social problem in our country and in the world. Beyond hyperglycemia, it causes common and potentially life- threatening complications in all systems. For this reason, beyond the regulation of blood glucose, a holistic approach and combating complications are important in diabetes management. Sodium glucose co-transporter 2 inhibitors (SGLT2-i) are one of many antidiabetic drug families and stand out with their strong blood sugar regulation and cardiac and renal protective effects independent of blood sugar decrease. Despite its strong effectiveness, it is seen as risky in terms of diabetic ketosis and infection, which limits its use. We aimed to investigate the legitimacy of concerns by examining the relationship between SGLT-2 inhibitors and diabetic ketosis/infection. Materials and Methods: Our study was designed single-center and retrospectively. 152 patients over the age of 18 who were treated as inpatients in our clinic with diabetic ketosis between January 2020 and June 2023 were included in the study. In these patients, ketosis and the severity of the infection clinic, if any, were examined through various parameters among Type 2 diabetic patients using SGLT-2 inhibitors, Type 2 diabetic patients not using SGLT-2 inhibitors, and Type 1 diabetes patients. These parameters were determined as the patient's blood and urine biochemistry tests at admission and discharge, duration of ketosis treatment, duration of intravenous antibiotic use, and duration of hospitalization. Results: Within the scope of the study, type 2 diabetic patients using SGLT-2 inhibitors were compared with type 2 diabetic patients not using SGLT-2 inhibitors and type 1 diabetic patients.