Sodyum-glukoz ko-transporter-2 inhibitörleri kullanan bireylerde pulmoner arter basıncı ile diğer kardiyak fonksiyonlar ve diyabetik hedef organ hasarı ve inflamatuar parametrelerde değişimin incelenmesi
Investigation of changes in pulmonary artery pressure, other cardiac functions, diabetic target organ damage, and inflammatory parameters in individuals receiving sodium–glucose co-transporter-2 inhibitors
- Tez No: 955131
- Danışmanlar: DR. CEREN GÜR, PROF. DR. İRFAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada son 3 ay içerisinde sodyum glukoz ko-transporter-2 inhibitörü başlanan hastalarda pulmoner arter basıncı, ejeksiyon fraksiyonu gibi ekokardiyografik parametreler, proteinüri ve kreatinin gibi renal fonksiyon göstergeleri ve C-reaktif protein (CRP), sedimentasyon, lipidler ve hemogram parametreleri üzerine etkilerinin araştırılması ve farklı hedef organ hasarları üzerindeki etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Prospektif kesitsel araştırma tasarımı olarak planladığımız çalışmamız 01.04.2024-01.10.2024 tarihleri arasında İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırmamızda iç hastalıkları polikliniğine başvuran 18-80 yaş arası, HbA1C> %6,5, açlık glukozu >125 mg/dl ya da 2 kez kan şekeri >200 mg/dl olan Türk endokrin ve metabolizma derneği kriterlerine göre diyabetes mellitus(DM) kabul edilen ve sodyum glukoz ko-transporter-2(SGLT-2) inhibitörü başlanan hastalar dahil edilmiştir. Pulmoner arter basıncı, ejeksiyon fraksiyonu gibi ekokardiyografik parametreler, proteinüri ve kreatinin gibi renal fonksiyon göstergeleri ve CRP, sedimentasyon, lipidler ve hemogram parametreleri ilk 3 ay ve sonrasındaki 6. ayında olmak üzere 2 kez kaydedilmiştir. Araştırma öncesi planlanan 51 hasta dahil edilmiştir. 3 hastada rastlantısal olarak ekokardiyografi esnasında saptanan kardiyak disfonksiyon nedeniyle koroner anjiografi ihtiyacı gerçekleşmiş ve koroner stent işlemi uygulanan bu hastalar çalışmadan çıkarılıp kardiyoloji takibine alınmıştır. İstatistiksel analiz için veriler SPSS istatistik programının 18.0 versiyonu kullanılarak değerlendirilmiştir. Normal dağılıma uyan değişkenler parametrik testlerle, uymayan değişkenler non-parametrik testlerle analiz edilip, sürekli değişkenler ortalama ve standart sapma, kategorik değişkenler yüzde olarak ifade edilmiştir. Gruplar arasındaki farlılıklar, sürekli değişkenler için student-t testi ile kategorik değişkenler ise ki kare testi ile değerlendirildi. P değeri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTRODUCTION AND AIM: This study aimed to investigate the effects of sodium-glucose co-transporter-2 (SGLT-2) inhibitors initiated within the past three months on echocardiographic parameters such as pulmonary artery pressure and ejection fraction, renal function markers including proteinuria and creatinine levels, as well as inflammatory, lipid, and hematologic parameters such as C-reactive protein (CRP), erythrocyte sedimentation rate, lipid profile, and complete blood count. Additionally, the study aimed to comparatively evaluate the effect of SGLT-2 inhibitors on different target organ damages. MATERIALS AND METHODS: This prospective cross-sectional study was conducted between April 1, 2024, and October 1, 2024, at Istanbul Bagcilar Training and Research Hospital. The study included patients aged 18 to 80 years who presented to the internal medicine outpatient clinic and were newly initiated on sodium-glucose co-transporter-2 (SGLT-2) inhibitors. Diabetes mellitus (DM) was diagnosed based on the criteria of the Turkish Society of Endocrinology and Metabolism: HbA1c > 6.5%, fasting blood glucose > 125 mg/dL, or random blood glucose > 200 mg/dL on at least two occasions. Echocardiographic parameters, including pulmonary artery pressure and left ventricular ejection fraction, renal function indicators such as proteinuria and serum creatinine, and laboratory parameters including C-reactive protein (CRP), erythrocyte sedimentation rate (ESR), lipid profile, and complete blood count (CBC), were recorded at baseline (within the first 3 months of treatment) and at the 6th month follow-up. A total of 51 patients were enrolled according to the study protocol. Three patients were excluded due to newly diagnosed cardiac dysfunction determined by ecocardiography, which required coronary angiography and subsequent coronary stent placement. These patients were referred to cardiology and excluded from the final analysis. All statistical analyses were performed using SPSS version 18.0. Variables with normal distribution were analyzed using parametric tests, while non-normally distributed variables were analyzed using non-parametric tests. Continuous variables were expressed as mean ± standard deviation, and categorical variables as percentages. Differences between groups were assessed using the Student's t-test for continuous variables and the chi-square test for categorical variables. A p-value < 0.05 was considered statistically significant. RESULTS: SGLT-2 inhibitors not only improve glycemic control but also exert renoprotective, anti-inflammatory, and favorable effects on cardiac remodeling and protection. These agents play a pivotal role in the management of diabetic nephropathy, heart failure, and related complications in patients with type 2 diabetes. These findings highlight the potential of SGLT-2 inhibitors to be considered as a first-line therapeutic option in multidisciplinary treatment strategies. Furthermore, future research should aim to elucidate the underlying mechanisms of these effects in greater detail. KEY WORDS: SGLT-2 inhibitors; Type 2 diabetes; renal protection; cardiac remodeling; diabetic nephropathy; inflammation; albuminuria; glycemic control; anti-inflammatory effects