Sodyum glukoz ko-transporter 2 inhibitörü ve dipeptidil peptidaz-4 inhibitörü ilaçların kan üre düzeyine etkileri
Effects of sodium glucose co-transporter 2 inhibitor and dipeptidyl peptidase-4 inhibitor drugs on the blood urea level
  1. Tez No: 658509
  2. Yazar: YAKUP ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERUN TANER ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş: Tip 2 diabetes mellitus(T2DM) tedavisinde kullanılan ilaçlardan sodyum glukoz ko-transporter 2 inhibitörleri(SGLT2i)' nin plazma glukagon seviyesini arttırdığı ve dipeptidil peptidaz-4 inhibitörleri(DPP-4i)' nin azalttığı bilinmektedir. Glukagon ise üregenez ve üre atılımında en önemli hormonlardan biridir. Bu iki grup ilacın kreatinin ve tahmini glomerüler filtrasyon hızı (Estimated Glomeruler Filtration Range - eGFR), üzerine etkileri bilinmesine rağmen kan üre seviyeleri üzerine kısıtlı sayıda çalışma olup etkileri net bilinmemektedir. Bu nedenle bu ilaçların glukagon seviyeleri üzerine etkileri nedeniyle bu ilaçları kullanan hastaların kan üre seviyelerini inceledik. Gereç ve Yöntem: 3 yıllık hastane verileri taranarak retrospektif olarak SGLT2i ve DPP-4i kullanan hastalar tespit edildi. Sadece metformin, sulfonilüre, insülin gruplarından en az biri veya birkaçının kombinasyonlarını kullanırken kan şekeri istenilen seviyede olmaması nedeniyle SGLT2i veya DPP-4i ilaç eklenenler seçildi. Hastaların ilaç başlanmadan önceki kan düzeyleri ile diyabet için glikozillenmiş hemoglobin (HbA1c) kontrolleri göz önüne alınarak 1- 3. aylardaki kan düzeyleri ve 4 - 6. aylardaki kan düzeyleri kaydedildi. Açlık kan şekeri, HbA1c, kan üre ve kreatinin düzeyleri çalışmaya alınıp eGFR, Böbrek Hastalığında Diyetin Basitleştirilmiş Modifikasyonu (MDRD) formülü kullanılarak hesaplandı. Hastalar SGLT2i veya DPP-4i kullanmalarına göre iki grup olarak atanıp başlangıçtaki ve sonraki vizitlerdeki istenilen kan düzeylerinin her iki gruptaki değişimi ve değişimin gruplar arasında anlamlı olup olmadığı spss sürüm 23 kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Her iki grupta hastaların tedaviye uyumu için HbA1c baz alındığında her iki grupta HbA1c' deki düşüş anlamlıydı(p:0,001). Kan üre düzeyleri SGLT2i kullanan grupta anlamlı düzeyde arttı(p:0,042). Buna rağmen DPP-4i kullanan grupta anlamlı düzeyde bir fark oluşmadı. Beklenildiği gibi SGLT2i kullanan grupta kan kreatinin düzeyleri azalırken (dolayısıyla eGFR artarken, p:0,039) DPP-4i kullanan grupta anlamlı bir değişiklik olmadı. Sonuç: Tip 2 diabetes mellitus(T2DM)' nin tedavisinde SGLT2i' ler glukagonu arttırmakta ve DPP-4i' ler azaltmaktadır. Glukagon diyabetik nefropatinin gelişiminde kritik öneme sahiptir. Aynı zamanda üre metabolizması üzerine en etkili hormonlardan birisidir. Bu çalışmada SGLT2i kullanan hastalarda kan üre seviyesinin arttığını bulduk ve buna glukagonun da katkısı olabileceğini düşünüyoruz. SGLT2i' lerin özellikle son dönemde ortaya çıkan nefroprotektif özellikleri dikkat çekicidir. Bununla birlikte SGLT2i' lerin nefroprotektif özelliklerini güçlendirmek için glukagonun etkisi azaltmak gereksinimi hipotezini göz önünde bulundurduğumuzda gelecek çalışmalarda SGLT2i ile DPP-4i' lerin kombine kullanımının bunun için önemli bir alternatif olabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca glukagonun üre üzerine etkisi nedeniyle kan üre seviyesinin glukagon etkinliği değerlendirmek için indirekt bir biyobelirteç olarak ele alınması açısından daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: It is known that the drugs used in the treatment of type 2 diabetes mellitus (T2DM) increase plasma glucagon level by SGLT2i and decrease DPP-4i. Glucagon is one of the most important hormones in ureagenesis and urea excretion. Although the effects of these two groups of drugs on serum creatinine and eGFR are known, there are a limited number of studies on blood urea levels and their effects are unclear. Therefore, due to the effects of these drugs on glucagon levels, we examined the blood urea levels of patients using these drugs. Materials and Methods: Patients using SGLT2i and DPP-4i were determined retrospectively by scanning 3-year hospital data. When using combinations of at least one or more of metformin, sulfonylurea, insulin groups; Since the blood sugar was not at the desired level, those who were added the SGLT2i or DPP-4i were selected. Considering the blood levels of the patients before starting the drug and HbA1c controls for diabetes, blood levels 1.-3. in months and 4.-6. in months were recorded. Fasting blood sugar, HbA1c, blood urea and creatinine levels were included in the study and eGFR was calculated using the Simplified Modification of Diet (MDRD) formula in Kidney Disease. Patients were assigned as two groups according to their use of SGLT2i or DPP-4i; changes of these blood levels in both groups at the beginning and subsequent visits; and whether the change was significant between the groups was evaluated using spss version 23. Results: Based on HbA1c for patients' compliance to treatment in both groups, the decrease in HbA1c was significant in both groups (p: 0.001). Blood urea levels increased significantly in the group using SGLT2 (p: 0.042). However, there was no significant difference in the group using DPP-4i. As expected, in the group using SGLT2i, blood creatinine levels decreased (therefore, while eGFR increased, p: 0.039), there was no significant change in the group using DPP-4i. Conclusion: SGLT2i used of treatment of type 2 diabetes mellitus (T2DM), increase glucagon and DPP-4i decrease glucagon. Glucagon is critical in the development of diabetic nephropathy. It is also one of the most effective hormones on urea metabolism. In this study, we found that the blood urea level increased in patients using SGLT2i and we think that glucagon may also contribute. The nephroprotective properties of SGLT2i, especially recently, are interesting. However, considering the hypothesis that the need to reduce the effect of glucagon to strengthen the nephroprotective properties of SGLT2i, we think that the combined use of SGLT2i and DPP-4i may be an important alternative for this. Also, due to the effect of glucagon on urea, we think may help blood urea levels as an indirect biomarker to evaluate glucagon activity.