Seri üretim nesnelerinin sanat alanında kullanımı
Usage of mass production objects in the field of art
  1. Tez No: 845234
  2. Yazar: MÜRÜVET ECE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER ŞENGÜNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Seri üretim genellikle bir ürünün büyük ölçekte, tekrar eden şekilde üretilmesini ifade eder. Sanat ise birçok farklı ifade biçiminde kendini gösteren yaratıcı bir etkinliktir. Bu nedenle, seri üretim ve sanat birbirine karşıt kavramlar gibi görünmektedir. Ancak, bazı sanatçılar seri üretim tekniklerini kullanarak sanat eserleri yaratmışlardır. Örneğin, ünlü sanatçı Andy Warhol, Pop Art tarzındaki eserleri için seri üretim tekniklerini kullanmıştır. Warhol, resimlerini serigrafi tekniği ile üretmiş ve aynı desenleri farklı renklerde ve boyutlarda üretmiştir. Benzer şekilde, bazı modern sanatçılar da seri üretim tekniklerini kullanarak sanat eserleri yaratmaktadırlar. Bu tür eserler, sanat ve endüstri arasındaki sınırları zorlayan ve sıradan nesneleri sanat eseri haline getiren bir yaklaşımı yansıtmaktadır. Sonuç olarak, seri üretim ve sanat arasında kesin bir ayrım yoktur. Bazı sanatçılar, seri üretim tekniklerini kullanarak yaratıcı eserler üretebilirler ve bu eserler de sanat olarak kabul edilebilir. Ancak, sanatın temelinde yaratıcılık ve özgünlük yattığı için, sanatın sıradan bir üretim süreci olarak görülmemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Mass production generally refers to the large-scale, repetitive production of a product. Art, on the other hand, is a creative activity that manifests itself in many different forms of expression. Therefore, mass production and art seem to be contradictory concepts. However, some artists have created works of art using mass production techniques. For example, the famous artist Andy Warhol used mass production techniques for his works in the Pop Art style. Warhol produced his paintings with the screen-printing technique and produced the same patterns in different colors and sizes. Similarly, some modern artists also create works of art using mass production techniques. Such works reflect an approach that pushes the boundaries between art and industry, turning ordinary objects into works of art. As a result, there is no clear distinction between mass production and art. Some artists can produce creative works using mass production techniques and these works can be considered art. However, since art is based on creativity and originality, it should not be seen as an ordinary production process.